Archiwum | O nas |
Powiedzmy wszystkin o dobrych kapłanach
Łukasz Czechyra, młody wideobloger z Poznania, zamieścił na YouTube i w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram) film pt. „Tylko powiedz wszystkim”, w którym apeluje, by brać w obronę dobrych księży »
Nowy numer

Anna Przewoźnik

Dekalog. Ostatnia prosta

Oratorium „Dekalog” – próba powrotu do podstaw, do elementarza wiary i zasad człowieczeństwa – Ewangelii i przykazań. Artyści z Polski i ze świata chcą przypomnieć, że Dekalog to źródło życia i szczęścia

Płyta „Dekalog Prolog”, będąca zwiastunem i pierwszym elementem tego projektu muzycznego, od roku jest w sprzedaży (pisaliśmy o tym na łamach „Niedzieli Młodych” nr 23/7 czerwca 2015 r.), teraz pora na działania zasadnicze. 1 lutego 2016 r. artyści wchodzą do gdańskiego studia muzycznego i do końca miesiąca realizują nagrania.

Przypomnienie

Radek Grabowski – przedsiębiorca, producent muzyczny, pasjonat – jako inicjator projektu zaprosił do udziału w nim Marcina Pospieszalskiego, kompozytora i producenta muzycznego. Postanowili krok po kroku realizować swój pomysł przy zaangażowaniu wielu artystów. Nagrali płytę „Dekalog Prolog” („I´m the Lord, your God”).

Kontynuacja

Producenci zastanawiali się, czy uda się stworzyć całe oratorium i ukazać 10 przykazań. Okazuje się, że tak. Po długim okresie zmagań i przygotowań ruszają z realizacją nagrań „Dekalogu”. I niespodzianka – na płycie znajdzie się też 11. utwór – „Przykazanie Miłości”. Marcin Pospieszalski tak je tłumaczy: – Chrystus podczas Ostatniej Wieczerzy wypowiada słowa: „Jezus powiedział do swoich uczniów: Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem”. Tym samym przykazanie miłości bliźniego czyni jakby zwieńczeniem Dekalogu.

Właściciel Studia muzycznego Custom34 Sławomir Mroczek podkreśla, że jest osobą wierzącą i Jan Paweł II jest mu niezwykle bliski, stąd nie wyobraża sobie, by nie wspierać takiego dzieła. Zrobił wszystko, by studio nagrań przez cały miesiąc było udostępnione muzykom zaangażowanym w projekt. Wezmą w nim udział wybitni polscy i zagraniczni artyści, m.in. Robert Friedrich i Dariusz „Maleo” Malejonek oraz Michael Patrick Kelly, Al Bano Carrisi, Tony Melendez. Muzyków wspiera Orkiestra Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego, a wokalistów – Polski Chór Kameralny pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego.

Idea

Dzieło jest hołdem artystów dla św. Jana Pawła II. Jego twórcom chodzi o pokazanie młodemu człowiekowi systemu wartości chrześcijańskich, wskazanie na pewne zasady niezmienne, którymi człowiek powinien kierować się w życiu. To również pokojowe przesłanie oparte na prawdach moralnych zawartych w dziesięciu przykazaniach. Jest to tym istotniejsze, że Europa odeszła od chrześcijaństwa, a młodzi ludzie bardzo często są zagubieni.

Dzieło jest wspólnym przedsięwzięciem ze Stowarzyszeniem Papieskim „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”. – Chcemy na nowo ukazać atrakcyjność chrześcijaństwa. To jest ważne przesłanie do młodego człowieka, by podjął refleksję nad tym, jak żyje i czym żyje. Chrześcijaństwo wskazuje na dobro, w którego realizację trzeba się czynnie zaangażować. Dochód z płyt będzie przeznaczony na wsparcie i pomoc tym, którzy jej najbardziej potrzebują, co wesprze również działania Papieskiego Stowarzyszenia „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” – mówi ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor polskiej sekcji Stowarzyszenia.

W projekt zaangażował się również światowej sławy podróżnik Marek Kamiński. – W swojej książce „Wyprawa” pisał, iż o urzeczywistnieniu marzeń decyduje umiejętność budowania scenariuszy – mówi Radek Grabowski. – Tak też jest w przypadku projektu „Dekalog”, w którym grupa osób pisała scenariusz latami, bazując na swoim doświadczeniu. W tej samej książce autor, który zdobył dwa bieguny i odbył niezliczone ilości wypraw, mówi, że każdy cel, który chcemy osiągnąć, budowany jest przy udziale i zaangażowaniu wielu osób przez bycie razem i wspólne działanie – kończy.

Finał

Każdy z twórców biorących udział w projekcie przypisał do siebie przykazanie, które do niego najbardziej przemawia, i nagra własną impresję. Treść przykazań będzie w oryginalnym brzmieniu, ale autorzy mogą ją przekazać we współczesnej, nieco innej formie. – Przypadło mi w udziale 5. przykazanie, Nie zabijaj – mówi Piotr Łukaszewski, muzyk rockowy. – Wydaje mi się, że w dzisiejszym czasie, m.in. w kontekście prześladowań chrześcijan, to ważne dla mnie przykazanie i zadanie, czuję dużą odpowiedzialność, by sprostać wyzwaniu.

Materiał po masteringu oraz mix´ie zostanie wydany przez jedno z czołowych światowych wydawnictw muzycznych w dystrybucji międzynarodowej.

Niezwykłym finałem pracy wszystkich artystów będzie koncert z ich udziałem oraz jednego składu muzycznego (w tym chór oraz orkiestra i muzycy) podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Więcej informacji:
www.facebook.com/decalogue.pl
www.decalogue.pl
www.pkwp.org
www.custom34.com

Napisz komentarz

Pola z * muszą być wypełnione. Email pozostanie ukryty

Chcę otrzymać mailem nowe komentarze do tego artykułu

Najnowsze komentarze

Najnowsze komentarze

Klaudia:
Dziękuję bracie Łukaszu! Drzwi do mojego serca są jeszcze zamknięte, ale dzięki twoim słowom zerwałam zamki i z dnia na dzień coraz mniej boję się być sobą.

Obudź się! Możesz więcej!
[Z o. Łukaszem Buksą OFM rozmawia Agnieszka Konik-Korn]

Patronat

Nasze serwisy