Archiwum | O nas |
Nie rozejdzie się z dymem
Czy konsumenci e-papierosów mogą być spokojni o swoje zdrowie? Czy faktycznie elektroniczny papieros nie szkodzi zdrowiu jak tradycyjna bibułkowa rurka wypełniona nikotyną? Postanowiłam to sprawdzić »
Nowy numer

Oprac. ACh

Przejść przez Golgotę

Potem wielki Znak ukazał się na niebie: Niewiasta obleczona w słońce I księżyc pod Jej stopami A na Jej głowie wieniec z gwiazd dwunastu. A jest brzemienna. I woła cierpiąc bóle i męki rodzenia.
(Ap 12, 1-2)

W czasie Golgoty Młodych chcemy skupić się na apokaliptycznym Znaku – spróbować odczytać go i przyjąć do własnego życia. Św. Franciszek z Asyżu nadał Maryi wyjątkowy tytuł DZIEWICY UCZYNIONEJ KOŚCIOŁEM. Bo to Ona pierwsza przeszła drogę Kościoła, i w Niej faktem stają się wszystkie obietnice Boga. Stąd Maryja, Matka Kościoła, jest dla każdego wierzącego znakiem nadziei.

Znak Niewiasty możemy odczytywać na różne sposoby. Jest to przede wszystkim obraz Ludu Bożego – Kościoła, ale Tradycja widzi w nim również Najświętszą Maryję Pannę, czego odbicie znajdujemy w sztuce. Stąd na plakacie tegorocznej Golgoty figura Maryi – taka, jaką doskonale znamy z kościołów, kapliczek i naszych domów.

Często nie czujemy, że to, co słyszymy w Kościele, da się przełożyć na nasze życie. Doświadczamy pewnej „abstrakcyjności” swojej wiary. W całym zamieszaniu wkraczania w dorosłość gubimy się w relacji z Bogiem, nie rozumiemy Jego Słowa, doświadczamy braku wiary, niechęci do modlitwy i liturgii. Nie potrafimy wykrzesać z siebie „dobrego chrześcijanina”. Doprowadza to do sytuacji, w której sami sobą czujemy się rozczarowani, nie potrafimy „ogarnąć” swojego życia w prawie żadnym wymiarze. Boimy się relacji, odpowiedzialności, decyzji…

Celem tegorocznej Golgoty Młodych jest przejście ze sfery sloganu, teorii i zagubienia do osobistego doświadczenia działania Pana Boga. Spojrzymy wyraźnie na Maryję, by uczyć się chodzić Jej śladami. Chcemy zgłębić tajemnice Jej życia – od Zwiastowania po Wniebowzięcie – po to, żeby w Bożym świetle spojrzeć na własne życie i powołanie. Zawierzamy Jej siebie, aby Ona poprowadziła nas do autentycznego zjednoczenia z Bogiem. Wtedy to On, przez działanie Kościoła, sam zmieni nasz sposób patrzenia na rzeczywistość i doprowadzi do nawrócenia. Przeprowadzi z lęku, ciemności i niepokoju do nowego życia w Duchu Świętym.

* * *

Czym jest Golgota Młodych?

• To spotkanie młodzieży

• To miejsce spotkania z Bogiem; doświadczenie Chrystusa w swoim życiu

• To Festiwal Prostego Życia, po którym zawiłe życie staje się prostsze

• To Serpelice, piękna, mała, otoczona lasami nadburzańska miejscowość

• To ludzie: św. Franciszek, bracia kapucyni, artyści, muzycy, harcerze oraz „ludzie Golgoty”

• To uczestnicy – ludzie z Polski i świata, którzy opuszczają zatłoczone miasta, by na łonie pięknej przyrody posłuchać Słowa Bożego, muzyki, świadectw

• To atmosfera, w której można nieszablonowo spojrzeć na własne życie, doświadczyć innej perspektywy i zmienić coś na dobre

• To 10 lat doświadczeń wielu tysięcy ludzi, którzy doznali fenomenu Golgoty Młodych

Napisz komentarz

Pola z * muszą być wypełnione. Email pozostanie ukryty

Chcę otrzymać mailem nowe komentarze do tego artykułu

Najnowsze komentarze

Najnowsze komentarze

Klaudia:
Dziękuję bracie Łukaszu! Drzwi do mojego serca są jeszcze zamknięte, ale dzięki twoim słowom zerwałam zamki i z dnia na dzień coraz mniej boję się być sobą.

Obudź się! Możesz więcej!
[Z o. Łukaszem Buksą OFM rozmawia Agnieszka Konik-Korn]

Patronat

Nasze serwisy