Archiwum | O nas |
Jesteście cenni
Jeden z ojców Kościoła biorących udział w synodzie o młodych powiedział, że dla niego synod zaczyna się w poniedziałek, czyli tuż po wyjeździe z Wiecznego Miasta. Jak będzie wyglądał Kościół młodych w Polsce i na świecie? Jakie nowe inicjatywy powstaną? Które działania... »
Nowy numer

Krzysztof Reszka

Zmieniamy świat

Rocznica XXXI ŚDM – Kraków, 29-30 lipca 2017 r. To sobotnia katecheza abp. Marka Jędraszewskiego, koncert w Tauron Arenie pod hasłem „Młodość – projekt życia” z wręczeniem po raz pierwszy nagród Metropolity Krakowskiego dla aktywnie włączających się w życie Kościoła i służbę drugiego człowieka, a także niedzielna Msza św. 10 tys. młodych ludzi i uczestnicy nadzwyczajni: abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, bp Damian Muskus OFM, były koordynator generalny przygotowań do ŚDM w Krakowie, kapłani archidiecezji krakowskiej i wolontariusze ŚDM, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak oraz Beata Kempa, szefowa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Do nagrody zostało zgłoszonych 50 kandydatur, w tym 25 zgłoszeń indywidualnych i 15 wspólnot. Nagrodę specjalną otrzymał projekt wolontariuszy ŚDM Góra Dobra, w kategorii działalność społeczna uhonorowano Stowarzyszenie GPS Kalwaria Zebrzydowska za aktywizację rówieśników w duchu nauczania św. Jana Pawła II, za działalność ewangelizacyjną przyznano wyróżnienie grupie ŚDM Dekanat Dobczyce, w kategorii aktywizacja środowiska lokalnego zwyciężył Boży Młyn z Krakowa, w kategorii dzieła miłosierdzia statuetkę odebrał Wolontariat Młodych w Woli Batorskiej za projekty: „Wylosuj Anioła”, „Pieluszka dla Maluszka”, „Daj włos”, „Pomocna dłoń”. Nagroda indywidualna trafiła do Dominiki Adamus z Zatora, która prowadzi grupę Dzieci ŚDM, druga nagroda indywidualna została przyznana Justynie Majchrzak z Rabki Zdroju, która współprowadzi „Wolontariat codziennego miłosierdzia”.
O laureatach będziemy pisać w kolejnych numerach „Niedzieli Młodych”.
Redakcja NM

Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016

Wszyscy pamiętamy wspaniałą atmosferę, która opanowała Kraków podczas Światowych Dni Młodzieży. – Zatarły się wszelkie bariery językowe i kulturowe. To był czas, kiedy jadąc tramwajem, wszyscy słali do siebie uśmiechy i uściski. Każdy był dla siebie prawdziwym bratem i siostrą – mówi Monika Motyczyńska. – Jestem przekonany, że tak będzie wyglądać królestwo Boże – mówi Mariusz Szklarz, wspominając spotkanie młodych z Papieżem, podczas którego był odpowiedzialny za transport i opiekę nad pielgrzymami w parafii. Nic dziwnego, że obchody rocznicy ŚDM cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. – Jestem bardzo ciekawa koncertu na Tauron Arenie. Nie mogę się doczekać, aby posłuchać Anity Lipnickiej na żywo! – mówi Paula Adamska, która założyła na Facebooku bloga Pisanki, aby dzielić się wiarą. – Chcę znów poczuć ten klimat modlitwy i uwielbienia. Przypomnieć sobie ten czas wspólnoty – mówi Łukasz Mączeński, który zainspirowany słowami papieża Franciszka, zaczął wspierać aktywny wypoczynek osób niepełnosprawnych w „Klice” – Katolickim Stowarzyszeniu Osób Niepełnosprawnych i ich Przyjaciół.

Życie z Jezusem

Słoneczna sobota. Do kościoła Matki Bożej Ostrobramskiej ruszają grupy młodzieży z całej Polski. Michał Bukowski, znany jako raper PAX, opowiedział zebranym o tym, jak rozpoczął nowe życie z Jezusem, porzucił grzech i smutek, a odkrył talenty i miłość do Zuzi, z którą niedługo bierze ślub. To poruszające świadectwo ukazało, jak piękny jest Bóg i jak cudowny sposób życia proponuje nam w Ewangelii. Wspominano także Helenę Kmieć, która zginęła tragicznie na misji w Boliwii. O jej życiu opowiedziały siostra i przyjaciółka.

Podczas katechezy abp Marek Jędraszewski wzywał, abyśmy naśladowali samego Boga i kochali każdego człowieka, bo każdy jest powołany do zmartwychwstania i wiecznej radości. Przypomniał też słowa papieża Franciszka o tym, że nie możemy popadać w paraliż ze strachu przed wysiłkiem czy kontaktem z drugim człowiekiem. Jezus powołuje nas, abyśmy wstali z kanapy, ubrali wyczynowe buty, odkrywali nowe horyzonty i zmieniali świat przez modlitwę, dobre słowo, służbę i życzliwą obecność.

Owoce ŚDM

Czy słynne słowa Ojca Świętego o „wstawaniu z kanapy” pozostały pobożnym życzeniem zamienionym w slogan, czy też naprawdę coś się w Polsce ruszyło do przodu? Na szczęście to drugie! Po Światowych Dniach Młodzieży wolontariusze nie osiedli na laurach, ale zaczęli tworzyć kolejne projekty w parafiach. Jedną z inicjatyw, które zrodziły się wśród wolontariuszy ŚDM, jest Góra Dobra. Jak mówi Monika Motyczyńska: – W Górze Dobra działamy na dwóch płaszczyznach: portal internetowy oraz praktyczne realizowanie uczynków miłosierdzia każdego dnia. Na portalu dajemy możliwość wszystkim użytkownikom nauczenia się pracy nad projektem: stworzenia go, zaproszenia innych do współpracy oraz kontrolowania jego postępów. Prowadzimy różne działania, np. warsztaty przełamywania barier czy projekt „Sieć Pomocy” skierowany do osób starszych i samotnych, którym pomagamy w najprostszych czynnościach, jak zakupy czy małe porządki. Na uwagę zasługuje również projekt „Żyjmy razem, a nie obok siebie” skierowany do osób bez domu. Realizujemy go we współpracy z Dziełem Pomocy św. Ojca Pio, organizując dla jego podopiecznych najróżniejsze koncerty czy zbiórki odzieży i środków czystości. Ale to nie koniec! Prowadzimy jeszcze projekt „W górę serca”, poświęcony formacji duchowej, spotkaniom biblijnym i organizowaniu rekolekcji. Natomiast projekt „Spotkajmy się” to cykl spotkań z inspirującymi młodymi ludźmi, którzy dzielą się świadectwem swojego życia i tym, jak w gąszczu swoich obowiązków znajdują miejsce dla Pana Boga.

Twórcze zaangażowanie

W sobotnie popołudnie na Tauron Arenie zebrały się tysiące ludzi. Przywitał nas Jan Mela, ambasador ŚDM, który jako pierwszy niepełnosprawny, a zarazem najmłodszy podróżnik zdobył dwa bieguny Ziemi. Aktywiści z Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego rozprowadzali płytę-cegiełkę pt. „Nieśmiertelni” z utworami 16 artystów. Całkowity dochód ze sprzedaży płyty będzie przeznaczony na rzecz potrzebujących w Syrii.

Mieliśmy okazję poznać twórców i szczegóły powstawania niezwykłej superprodukcji „Biblia Audio” (dostępnej on-line: bibliaaudio.pl/). Wszyscy wzięliśmy udział w nagraniu niektórych fragmentów słuchowiska, wcielając się w rolę narodu wybranego i wznosząc tłumne okrzyki. Następnie abp Marek Jędraszewski uhonorował twórców różnorodnych inicjatyw charytatywnych i duszpasterskich. A później zanurzyliśmy się w muzykę!

Jezus Panem ryzyka

Nieziemska gra świateł, tysiące ludzi wielbiących Pana i artyści otwierający przed publicznością serce... To wszystko sprawiło, że koncert był niezwykłym przeżyciem. Zdawało się, że radosny śpiew na chwałę Boga przeniósł nas do przedsionków Nieba. Na scenie wystąpiły takie gwiazdy, jak: Anita Lipnicka, Marika, Monika Kuszyńska, Natalia Niemen, Krzysztof Iwaneczko, Gabi Gąsior, Anna Gadt, Adam Krylik i Arkadio. Atmosferę mocno podkręcały znane zespoły, takie jak TGD czy niemaGOtu.

– Tylko przykazania Boże mogą zagwarantować wolność – mówił abp Marek Jędraszewski podczas niedzielnej Mszy św. w Sanktuarium św. Jana Pawła II. Następnie przytoczył na nowo słowa papieża Franciszka: – Jezus jest Panem ryzyka, wychodzenia zawsze „poza”. Nie jest Panem komfortu, bezpieczeństwa i wygody. Aby pójść za Jezusem, trzeba mieć trochę odwagi. Trzeba zdecydować się na zmianę kanapy na parę butów, które pomogą ci chodzić po drogach, o jakich ci się w ogóle nie śniło. Po drogach, które mogą otworzyć nowe horyzonty.

Napisz komentarz

Pola z * muszą być wypełnione. Email pozostanie ukryty

Chcę otrzymać mailem nowe komentarze do tego artykułu

Najnowsze komentarze

Najnowsze komentarze

DialogSercaMiłości:
Lenistwo i zaniedbanie to nasze ciągłe problemy, wraz z nadmiernym interesowaniem się wiadomościami ze świata, a szczególnie sensacjami. Nie zaniedbujmy naszych bliskich i otaczającej - bezpośrednio -rzeczywistości. Dbajmy o swoją pracę, powierzone zadania, ludzi, którą mamy wykonywać najlepiej, a nie interesujmy się pracą innych.

Sposób na czyściec
[Z s. Marie-Blandine Direz rozmawia Joanna Szubstarska]

Powołania Oblaci

Chrystus w mieście

Klinika Czystych Serc

Patronat

Nasze serwisy