Archiwum | O nas |
Nasza droga dojrzałości
Studiują, zaliczają sesje, snują plany na przyszłość, spotykają się w duszpasterstwach akademickich, tworzą przyjaźnie – taka jest ich codzienność. A raz w roku jako wspólnota akademicka przybywają na Jasną Górę na swoją pielgrzymkę »
Nowy numer

Ks. Ireneusz Skubiś

Kościół po domowemu

Gdy wypowiadam słowo Kościół – zawsze chcę powiedzieć „mój Kościół”. To bardzo podobne do słowa „dom”. Gdy mówię „dom”, to chciałbym zaraz dodać „mój dom”.

B. SZTAJNER/NIEDZIELA

Ks. Ireneusz Skubiś
Redaktor Naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela”

Każdy człowiek chce mieć dom. Każdy z nas, czytających te słowa, także chce mieć dom, a dom to nie tylko budynek, mieszkanie ze swoim adresem i numerem. Dom to bardzo ciekawe tworzywo. Składa się ono z pewnej rzeczywistości zewnętrznej, fizycznej, ale nade wszystko w domu powinni być ludzie.

Najważniejsi mieszkańcy

Nie mówimy o domu wtedy, gdy znajdują się tam zwierzęta. One nie budują i nie tworzą domu. Dom buduje człowiek. To warto zapamiętać, że tylko człowiek jest budowniczym. Dlatego dobrze się stało, że mówimy o Kościele, że jest domem. Kościół to dom dla człowieka. W nim także chcemy wypowiadać zdanie, że jest on moim domem. Kościół buduje człowieka. Wierzący w Chrystusa człowiek buduje tenże dom w poczuciu wiary i miłości. W domu zbudowanym przez ludzi potrzebna jest wiara, zaufanie, zawierzenie i miłość między osobami. Wtedy jest prawdziwy dom.

Na budowie

Kościół wymaga zawierzenia, wiary w Boga, w Chrystusa Zbawiciela. Kościół jest budowany przez słowo Boże, szczególnie zaś przez Ewangelię. Gdy słowo Boże zaistnieje w takim domu, zaczyna dziać się Kościół; staje się Kościół, który ma swoją konstytucję, a jest nią Ewangelia. Kościół, który ma swoje prawidła. Są nimi przede wszystkim Dekalog i budowana na nim moralność, życie etyczne.
Budujemy nasz Kościół, Twój i mój. Możesz w nim być naprawdę człowiekiem szczęśliwym, bo jest w nim obecny Bóg, Jego miłość i ogień miłości Bożej – Duch Święty. Ten Kościół to coś bardzo dynamicznego, mocnego, pełnego życia.

Ciepło dla każdego

Nie lubimy smutnych domów, bez światła, zaniedbanych i pustych. Lubimy domy czyste, piękne i wspaniałe. Kościół jest w stanie dać nam te wszystkie cechy, które budują radość życia. Człowiek zapatrzony w Boga i przyjmujący Go w swoim domu, czyli w Kościele, może być pewny, że na tej drodze nie spotka go zawód. Że ta droga jest prawdziwie ludzka. To droga z odniesieniem, że w Kościele jest lud Boży. Jest hierarchia, począwszy od Ojca Świętego, są kapłani i sakramenty, jest łaska. Jest obecny wszechmogący Bóg, Stworzyciel nieba i ziemi.
W Kościele przechowuje się największa pewność, która sięga ludzkiego najgłębszego zamyślenia, ludzkiej jaźni, poczucia bezpieczeństwa i pewności wewnętrznej. Jest Bóg na niebie, jest Zbawiciel wszystkich ludzi – Jezus Chrystus, jest Duch Święty obecny w życiu Kościoła. W tym Bogu – musimy to powiedzieć – poruszamy się i jesteśmy.

Napisz komentarz

Pola z * muszą być wypełnione. Email pozostanie ukryty

Chcę otrzymać mailem nowe komentarze do tego artykułu

Najnowsze komentarze

Najnowsze komentarze

Cordemeo:
Kiedy można spodziewać się wyników? ;)

Konkurs Fotograficzny „Niedzieli” - DEKALOG
[]

Patronat

Nasze serwisy