Archiwum | O nas |
Miłość każe dbać o Ziemię
Myślimy często, że pojedyncza osoba niewiele może zrobić dla poprawy stanu przyrody. – Gdyby jednak każdy ograniczył ilość śmieci choćby o 1 czy 2 worki miesięcznie, byłoby to ogromne dobro dla środowiska – przekonuje Olga Zieleniewska, administratorka strony „Wierzący dla... »
Nowy numer

Czy czystość jest tym samym, co dziewictwo

BOŻENA SZTAJNER/NIEDZIELA

Niektórzy sądzą, że czystość i dziewictwo to synonimy, lecz tak nie jest. Nie wszyscy ludzie czyści zachowali dziewictwo, a nie wszyscy zachowujący dziewictwo są czyści. Na przykład przed swoim nawróceniem św. Augustyn miał nieślubne dziecko, św. Małgorzata z Kortony żyła z przyjacielem bez ślubu, a św. Pelagia była prostytutką. Chociaż nie zachowali dziewictwa, to jednak stali się czyści i osiągnęli świętość.
Z drugiej strony, niektórzy ludzie zachowują dziewictwo w sensie technicznym, lecz na liczne sposoby sprzeniewierzają się swojej czystości. Wiele takich osób stwierdza: „Dopóki zachowuję dziewictwo, jestem w porządku. Wszystko zatem oprócz stosunku płciowego jest OK”. Mogą częściowo dawać siebie ludziom, których z pewnością nigdy nie poślubią, i twierdzić, że są nadal czyści, ponieważ z nimi nie współżyją. Powoli zaczynają wierzyć, że intymność seksualna nie jest niczym szczególnym. Gdy wreszcie spotkają osobę, na którą naprawdę zasługują, będą potrzebować uleczenia z powodu tego wszystkiego, co oddali.
Czystości nie traci się jednak na zawsze tylko dlatego, że coś wstydliwego zdarzyło się w naszej przeszłości. Dziewictwo odnosi się do historii naszej seksualności, lecz czystość nie dotyczy przeszłości. Czystość jest cnotą, która istnieje tylko w teraźniejszości. Ludzie nieraz myślą, że skoro utracili dziewictwo, to czystość już zawsze będzie poza ich zasięgiem. Tak nie jest. Podobnie jak osoba, która wiodła czyste życie, może popaść w niemoralność, tak i grzesznik może powrócić do czystości. Aby być czystym, potrzeba serca skierowanego ku Bogu. W Jego oczach prostytutka żałująca za swoje grzechy jest czystsza niż pełna pożądań dziewica. Musimy pamiętać, że nasza wartość polega na tym, jak widzi nas Bóg, a nie na tym, jak postrzegają nas inni, czy czasem nawet my – samych siebie.

Fragment książki Jasona Everta, Jeśli naprawdę mnie kochasz. 100 pytań na temat randek, związków i czystości seksualnej, Kraków 2012.

Napisz komentarz

Pola z * muszą być wypełnione. Email pozostanie ukryty

Chcę otrzymać mailem nowe komentarze do tego artykułu

Najnowsze komentarze

 • Megi | 178.43.203.*

  Dziękuje ;) Dowiedziałam się czegoś wreszcie na ten temat

  2012-07-10 19:42

 • redakcja |

  Spokojnie, spokojnie :) Cały artykuł będzie do przeczytania na naszej stronie już w najbliższy poniedzialek – jak tylko ukaże się kolejny numer „Niedzieli Młodych”! To zwyczajna praktyka wszystkich czasopism. Nie zrażaj się i zajrzyj tutaj znowu! Mamy nadzieję, że inne teksty również będą dla Ciebie interesujące :)

  2012-07-06 22:49

 • Mariusz | 178.43.184.*

  ludzie chcą przeczytać cały artykuł a nie tylko początek. Dziewczyna mnie na tą stronę zaprosiła ale nie wiem po co skoro i tak się nic nie dowiem.

  2012-07-06 15:39

 • Megi | 178.43.184.*

  no i czemu zablokowaliście do dalszego czytania? Młodzi ludzie tu wchodzą żeby poczytać jak powinien zachowywać się młody katolik. skoro za to trzeba płacić to teraz mało kto bedzie tu wchodził. teraz wam już chyba nie bedzie potrzebna ta strona.

  2012-07-06 15:34

Najnowsze komentarze

Klaudia:
Dziękuję bracie Łukaszu! Drzwi do mojego serca są jeszcze zamknięte, ale dzięki twoim słowom zerwałam zamki i z dnia na dzień coraz mniej boję się być sobą.

Obudź się! Możesz więcej!
[Z o. Łukaszem Buksą OFM rozmawia Agnieszka Konik-Korn]

Patronat

Nasze serwisy