Archiwum | O nas |
Ile kilometrów ma Miłosierdzie?
Mają ambicję stać się największą kampanią filantropijną w Polsce, a za kilka lat dotrzeć na wszystkie kontynenty, do tysiąca miast na całym świecie.
Na razie w ramach kampanii udało się zebrać ponad 4,5 mln zł i zrealizować 185 projektów. „Kilometry Dobra” »
Nowy numer

Edyta Tombarkiewicz

Madonna o hiszpańskim blasku

Wchodząc do kościoła św. Anny w Kodniu nie sposób nie zostać urzeczonym światłem bijącym z wizerunku Matki Bożej. Szkarłatna suknia i granato-wo-malachitowy płaszcz, podobny do tego, jaki nakładały hiszpańskie królowe podczas koronacji, oraz słońce jaśniejące zza głowy – i już po krótkiej chwili wpatrywania się w obraz napełniamy się radością.

Edyta Tombarkiewicz
Dziennikarz, tłumacz, PR-owiec, w służbie ewangelizacji.

Wchodząc do kościoła św. Anny w Kodniu nie sposób nie zostać urzeczonym światłem bijącym z wizerunku Matki Bożej. Szkarłatna suknia i granatowo-malachitowy płaszcz, podobny do tego, jaki nakładały hiszpańskie królowe podczas koronacji, oraz słońce jaśniejące zza głowy – i już po krótkiej chwili wpatrywania się w obraz napełniamy się radością.
Obraz podpisany „Sancta Maria Miraculosa de Guada Luppe” nie ma jednak związku z meksykańską Madonną z Guadalupe. Powstał na wzór figurki Maryi z hiszpańskiej wsi Guadalupe. Tę, według legendy, przywiózł z Rzymu biskup Sewilli. Wcześniej – otrzymał ją w prezencie papieski legat Konstantynopola, który zaraz potem został papieżem – Grzegorzem Wielkim. Stąd Matka Boża Kodeńska zwana jest też Gregoriańską.
W Watykanie pozostał obraz, który przechodził do rąk kolejnych papieży. W XVII wieku dziedzic Kodnia Mikołaj Sapieha, po ufundowaniu kościoła św. Anny – ciężko zachorował. Udał się do Rzymu i podczas Mszy św., sprawowanej przed cudownym wizerunkiem przez papieża Urbana VIII, nagle ozdrowiał. Jak przeczytamy w powieści Zofii Kossak-Szczuckiej „Błogosławiona wina” – było to uzdrowienie nie tylko fizyczne, ale i duchowe. Pragnąc dopełnienia tych łask oraz sprowadzenia Madonny dla rodaków, Sapieha posłużył się podstępem.
Po kilku latach papież przebaczył mu winę, a Maryja z cudownego wizerunku zaczęła wypraszać Polakom mnóstwo łask, zyskując miano Królowej Podlasia.

Kodeń dla młodych

W maju odbywają się tu spotkania ekumeniczne – konferencje i nabożeństwa różnych obrządków chrześcijańskich. Tegoroczny temat brzmiał „Ożywiani Duchem Świętym”. W lipcu ma miejsce Festiwal Życia dla młodych i rodzin z parafii Oblackich z całej Polski. W tym roku odbył się pod hasłem: „2012 – Koniec świata”. Przybyło ponad 600 osób.

Odpust – warto pojechać!

Główne uroczystości odpustowe mają miejsce 14-15 sierpnia na pamiątkę koronacji Obrazu w 1723 r. To czas modlitwy o jedność w ludzkich sercach, rodzinach, kraju, Kościele, a dalej – o jedność chrześcijan.

Napisz komentarz

Pola z * muszą być wypełnione. Email pozostanie ukryty

Chcę otrzymać mailem nowe komentarze do tego artykułu

Najnowsze komentarze

Najnowsze komentarze

Cordemeo:
Kiedy można spodziewać się wyników? ;)

Konkurs Fotograficzny „Niedzieli” - DEKALOG
[]

Patronat

Nasze serwisy