Archiwum | O nas |
Nasza droga dojrzałości
Studiują, zaliczają sesje, snują plany na przyszłość, spotykają się w duszpasterstwach akademickich, tworzą przyjaźnie – taka jest ich codzienność. A raz w roku jako wspólnota akademicka przybywają na Jasną Górę na swoją pielgrzymkę »
Nowy numer

Aleksandra Nitkiewicz

Znajdź swoją drogę

Różne są drogi, które prowadzą do nieba, czasem zawiłe i kręte, a czasem proste i zwyczajne. Pewne jest, że każdy z nas taką drogę posiada, i od nas tylko zależy, na jakim etapie naszego życia zaczniemy nią iść.

Zobacz, gdzie i kiedy spotyka się Sodalicja Mariańska w twoim mieście i przyjdź na spotkanie
Warszawa
Katolicki Zespół Edukacyjny prowadzony przez Federację Sodalicji Mariańskich w Polsce, ul. Ogrodowa 3A – każdy wtorek godz. 19.00.
Piastów k. Warszawy
Dom Zgromadzenia Marianistów, ul. Siemiradzkiego – każda niedziela godz. 19.00.
Częstochowa
Jasnogórska Sodalicja Młodych, Dom Pątnika sala sodalicji – czwartki o 16.30, e-mail: sodalicjamlodych@jasnagora.pl; sodalicja@jasnagora.pl.
Olsztyn
Parafia Chrystusa Odkupiciela Człowieka, ul. Wyszyńskiego 11– pierwsza środa miesiąca godz. 18.00, dolny kościół.
Toruń
Parafia Chrystusa Króla – pierwsza niedziela miesiąca godz.15.00.
Gdańsk
Kaplica Centrum Ekumenicznego „Zakon Najświętszego Zbawiciela pw. św. Brygidy", Gdańsk-Oliwa ul. Polanki 124 – 25 października godz.18.00.
Ełk
Sala przy katedrze, ul. Kościuszki 16 – trzeci wtorek miesiąca godz. 16.00
Poznań
Kaplica Wieczystej Adoracji w kościele farnym, ul.Gołębia 1 – pierwszy poniedziałek miesiąca godz. 16.00, comiesięczna adoracja Najświętszego Sakramentu wraz z rozważaniem dostosowanym do okresu liturgicznego.
Kaplica Arcybiskupiego Seminarium Duchownego, ul. Wieżowa 2/4, trzecia niedziela miesiąca, godz.10.30 – Msza św., po niej spotkanie.
Kraków
Spotkanie ogólne – każda trzecia sobota miesiąca o godz. 15.00 w salce przy furcie Ojców Jezuitów, Mały Rynek 8.
Dzień skupienia – każda druga niedziela miesiąca godz. 9.00, klasztor Sióstr Urszulanek UR, ul. Starowiślna 9.
Przemyśl
Kaplica Sióstr Felicjanek, ul. Poniatowskiego 33, na Zasaniu – czwarta niedziela miesiąca.
Sosnowiec-Katedra
Sosnowiecka katedra – czwarty wtorek miesiąca godz. 16.30, Dom Katolicki (salka na parterze).
Sosnowiec-Pogoń
Parafia św. Tomasza Apostoła, Dom Katechetyczny (sala na parterze) – ostatni czwartek miesiąca godz. 15.30
Cieszyn
Parafia św. Marii Magdaleny, sala Jana Pawła II, wejście od ul. Sejmowej 7 – trzeci piątek miesiąca, godz.16.30.
Inowrocław
Parafia Zwiastowania Najświętszej Marii Panny, ul. Plebanka 10 – 8 grudnia, godz. 9.00. Msza św., a po niej spotkanie.

Paulina, Jakub, Damian, Paweł, Kamil, Magda mieszkają w różnych miastach, każdy z nich jest w innym wieku, różne mają talenty i zainteresowania. Młodzi, roześmiani, z blaskiem w oczach. Podobnie jak wielu ich kolegów i koleżanek zdecydowali się iść do świętości we wspólnotach Sodalicji Mariańskiej. Co im daje przynależność do tej grupy przyjaciół Maryi? Dlaczego wybrali tę właśnie drogę i jakie mają plany na przyszłość?

Przyjąć zaproszenie

Jakub często przechodził obok domu o. Emilio, a ponieważ znał go z Kościoła, witał się z nim. W pewnym momencie Ojciec zaprosił go do grupy młodzieży, którą tworzył. Skorzystał z tego zaproszenia, a dziś (po dwóch latach) uważa, że była to dobra decyzja. Szczególnie ceni sobie, że mimo ogromnej presji otoczenia, której młodzi ludzie współcześnie doświadczają, w Sodalicji można spokojnie dorastać, jest też miejsce na wspólną modlitwę i trudne pytania. Kamil jest studentem Politechniki Warszawskiej. Do Sodalicji zaprosił go kolega. Od 2,5 roku regularnie uczęszcza na spotkania. W Sodalicji zachwyca go wszechstronność jej członków, którzy dbają zarówno o formację duchową, jak i o studia intelektualne. Tym, co szczególnie sobie ceni w sodalicyjnej formacji, jest osobisty plan życia. Dzięki spotkaniom może wzrastać w wierze, odkrywa, że modlitwa to nie odklepywanie regułek, ale bardzo żywa i osobista więź z Bogiem. Jest wdzięczny koledze, że go zaprosił na spotkanie, sam także zachęca znajomych, bo wie, że warto tu być.

Odczytać codzienność

Jakub skończył liceum prowadzone przez marianistów. Niewątpliwą zaletą była kilkuosobowa klasa i indywidualne relacje ze wspaniałymi nauczycielami. Paweł chodzi do trzeciej klasy gimnazjum szkoły Sodalicji Mariańskiej. Doświadcza tego, że dzięki specyficznemu jej profilowi może wszechstronnie się rozwijać – zarówno intelektualnie, jak i duchowo.
Każda z tych osób wie, że Sodalicja jest jedynie drogą i pomocą w codziennym kroczeniu do nieba. Cieszą się, że formacja Sodalicji Mariańskiej jest niejako wpisana w codzienność. W szkołach Sodalicji jest ona realizowana przy okazji zajęć religii, a ci, którzy uczęszczają do innych szkół lub studiują, oprócz cotygodniowych bądź comiesięcznych spotkań doświadczają jej w codziennym życiu. Wiele im dają ćwiczenia ignacjańskie podczas rocznych rekolekcji, częsta Eucharystia, codzienny rachunek sumienia, a także próba odnoszenia swojego życia do Słowa Bożego. Wiedzą, że nie ma takiego człowieka, który wie wszystko, ale we wspólnocie jest wiele osób, które razem mogą dzielić się wiarą.

Zaryzykować

Do Sodalicji może przyjść każdy, kto chce zbliżyć się do Boga. Swoim przykładem życia chrześcijańskiego sodalisi są apostołami w świecie, który potrzebuje świadków, a nie nauczycieli. Zatem czy to w szkole, na uczelni, czy w pracy starają się świadczyć miłością. Czemu warto być w Sodalicji? Paulina, studentka, poleca ją jako miejsce wzrostu, odkrywania sensu życia i własnego powołania. Jej koleżanka mówi, że Sodalicja daje oparcie. A br. Jose, moderator Sodalicji akademickiej, twierdzi, że razem z małą grupą uczy się być chrześcijaninem i razem wzrasta w wierze. Ojciec Marcin, moderator sodalicji na Jasnej Górze, doświadcza towarzystwa Maryi, która pomaga.
A ty? Czy odnalazłeś już swoją drogę do świętości? Czy może jeszcze nie znalazłeś na to czasu: bo dużo nauki w gimnazjum, matura za pasem, ciężkie studia albo praca, w której nie ma wytchnienia... A może ta propozycja jest właśnie dla ciebie? Może Bóg chce w Roku Wiary, by na tym zdjęciu była również twoja twarz? Wejdź na naszą stronę: www.mlodzi.niedziela.pl i sprawdź, kiedy Sodalicja spotyka się w twoim mieście, a potem wybierz się na spotkanie. Zaryzykuj, naprawdę warto!

Napisz komentarz

Pola z * muszą być wypełnione. Email pozostanie ukryty

Chcę otrzymać mailem nowe komentarze do tego artykułu

Najnowsze komentarze

Najnowsze komentarze

DialogSercaMiłości:
Lenistwo i zaniedbanie to nasze ciągłe problemy, wraz z nadmiernym interesowaniem się wiadomościami ze świata, a szczególnie sensacjami. Nie zaniedbujmy naszych bliskich i otaczającej - bezpośrednio -rzeczywistości. Dbajmy o swoją pracę, powierzone zadania, ludzi, którą mamy wykonywać najlepiej, a nie interesujmy się pracą innych.

Sposób na czyściec
[Z s. Marie-Blandine Direz rozmawia Joanna Szubstarska]

Patronat

Nasze serwisy