Archiwum | O nas |
Obejrzyj – zanim weźmiesz
„Nudne filmiki o narkotykach” wcale nudne nie są, obrazowo pokazują, co może stać się z tym, kto z pozoru niewinnie zaczyna zabawę z używkami »
Nowy numer

Julia A. Lewandowska

Wspólnota nieprzeciętnych

Sodalicja Mariańska to katolickie stowarzyszenie świeckich, jej powstanie związane jest z osobą św. Ignacego Loyoli, który powołał Zakon Jezuitów. Ignacy był społecznikiem, pracował w rzymskiej parafii i zaczął organizować pierwsze grupy uczniów, przygotowujące młodzież do życia w społeczeństwie. Zachęcał również młodych ludzi do tego, aby pomagali biednym przez gromadzenie i rozdawanie jałmużny. Podobnie zaczęli czynić jezuici w innych miastach włoskich. Początki Sodalicji Mariańskiej związane są także z działalnością Flandryjczyka o. Jana Leunisa, który jako wychowawca pracował w Kolegium Jezuickim w Rzymie. Zgromadził on w 1563 r. wokół siebie uczniów, którzy przez miłość do Matki Najświętszej i Jej wierną służbę pragnęli rozwijać i kształtować swój umysł.
Rzymska Sodalicja nosiła nazwę „Prima Primaria” i była objęta prawem afiliacji wszystkich innych Sodalicji, które powstaną w przyszłości. 5 grudnia 1584 r. papież Grzegorz XIII bullą „Omnipotentis Dei” zatwierdził kanonicznie Sodalicję rzymską. Ostatni z dokumentów poświęcony Sodalicji Mariańskiej to konstytucja apostolska Piusa XII „Bis saeculari” z 27 września 1948 r., która określa charakter i zadania tego stowarzyszenia. Pierwsza polska Sodalicja powstała 30 września 1574 r. w Poznaniu, a kolejne pojawiały się w Krakowie, Wilnie, Lublinie, Braniewie, Sandomierzu, Pułtusku, Kaliszu etc. Podobnie jak w Europie, tak i w Polsce, koniec XVI i wiek XVII to intensywny rozwój Sodalicji Mariańskiej.
Sodalicja to szkoła pobożności i czynnego życia chrześcijańskiego. Kształtowała typ doskonałego katolika. Wśród wielu znanych ludzi do Sodalicji należeli: Władysław IV, Zygmunt III Waza, Jan II Kazimierz, Jan III Sobieski, hetmani Stanisław Żółkiewski i Stefan Czarniecki, Andrzej Bobola, gen. Józef Haller, Urszula Ledóchowska, Karol Wojtyła i Stefan Wyszyński.
Do Sodalicji Mariańskiej należało 18 papieży i 100 kardynałów. Z Sodalicji wyszło ponad 50 świętych i błogosławionych, m.in. Franciszek Salezy, Alfons Liguori, Wincenty à Paulo, Alojzy Gonzaga, Piotr Klawer oraz Bernadetta Soubirous. Od powstania Sodalicji w 1563 r. aż do końca roku 1925 było aż 49339 Sodalicji erygowanych do „Prima Primaria”. Sodalicja Mariańska miała ogromne zasługi, ponieważ pracowała na rzecz ubogich oraz nad utrzymaniem katolickości w swoich krajach.

Napisz komentarz

Pola z * muszą być wypełnione. Email pozostanie ukryty

Chcę otrzymać mailem nowe komentarze do tego artykułu

Najnowsze komentarze

Najnowsze komentarze

Cordemeo:
Kiedy można spodziewać się wyników? ;)

Konkurs Fotograficzny „Niedzieli” - DEKALOG
[]

Patronat

Nasze serwisy