Archiwum | O nas |
Spowiedź kłamcy
Rozśmieszyło mnie to. Naprawdę. Zawsze miałem szacunek dla optymistów – a tylko ktoś taki mógł wpaść na pomysł Międzynarodowego Dnia bez Kłamstwa. I wierzyć, że tacy nałogowcy, jak ja kiedyś, dadzą sobie wtedy wolne... »
Nowy numer

Ks. Konrad Cygan

Dojrzeć do prośby

Prosiłem Cię Panie o siłę, by zyskać powodzenie.
Ty uczyniłeś mnie słabym, abym nauczył się słuchać.
Prosiłem o zdrowie, aby dokonać rzeczy wielkich.
Otrzymałem kalectwo, by spełniać rzeczy lepsze.
Prosiłem o bogactwo, żeby być szczęśliwym.
Otrzymałem ubóstwo, żeby być mądrym.
(..).
Nie mam niczego z tego, o co prosiłem.
Ale mam wszystko to, czego się spodziewałem.
I jakby wbrew mnie samemu moje niewyrażone prośby zostały wysłuchane.
Jestem najhojniej obdarzony.
Napis na tablicy Instytutu Rehabilitacyjnego w Nowym Jorku

Niesłychanie budującym doświadczeniem w naszej relacji z Bogiem są chwile, gdy któraś z próśb zostaje „spełniona”. Czujemy wtedy ogromną radość i satysfakcję z tego, że nasze modlitwy „zadziałały”. Wydaje się, że Pan Bóg jest hojny w spełnianiu próśb człowieka, zwłaszcza w początkowych etapach rozwoju jego wiary. Jakby chciał nas „pociągnąć” tymi darami. Takie doświadczenia bardzo motywują do dalszej modlitwy.

Wrzuć monetę?

Problem zaczyna się wtedy, gdy Pana Boga zaczynamy traktować jak automat. Wrzucam „zdrowaśkę” jak monetę, a zamiast puszki napoju wypada spełnienie mojej prośby czy rozwiązanie problemu. Na szczęście Pan Bóg nie jest automatem, tylko kochającym Ojcem, i nie zawsze spełnia nasze prośby. Dlaczego? Jesteśmy stworzeniem, a Bóg jest Stwórcą i nie musi nam się ze wszystkiego tłumaczyć. Analizując życie duchowe, jesteśmy jednak w stanie ustalić kilka przyczyn odmowy. Nie dziwmy się, że Pan Bóg nie spełnia prośby, która jest swego rodzaju unikiem, niechęcią do stanięcia twarzą w twarz z problemem. Jeśli prośba jest samolubna, krótkowzroczna lub małostkowa, Pan Bóg także mówi: nie. Innym powodem, dla którego Pan Bóg nie spełnia naszej prośby, może być niewłaściwa pora. Czasami Bóg opóźnia swoją interwencję, aby sprawdzić, czy potrafimy Mu zaufać, nawet jeśli nie widzimy natychmiastowych rezultatów. Czasem Bóg zwleka, abyśmy lepiej zrozumieli sytuację i zmienili prośbę tak, aby była bliższa woli Bożej. Czasem Pan Bóg mówi „poczekaj”, abyśmy rozwinęli takie cechy, jak wytrwałość, zaufanie czy cierpliwość. Być może Bóg nie spełnia prośby dlatego, że tak naprawdę nie modlimy się regularnie, szczerze i konsekwentnie. Problem ze spełnieniem prośby przez Pana Boga będzie także wtedy, gdy człowiek modlący się żyje w grzechu lub trwa w konflikcie z inną osobą i nie próbuje go rozwiązać.

Właściwa hierarchia

Oczywiście, Pan Bóg może odmówić spełnienia jakiejś prośby także z innych, sobie wiadomych powodów, których my nie zrozumiemy „po tej stronie nieba”. Choć nie zawsze Jego wolą jest spełnienie naszej prośby, to jednak zawsze chce, abyśmy się modlili. W końcu nie modlimy się po to, aby przekonać nieczułego Boga ani powiadomić nieświadomego Boga, ale po to, aby pogłębić naszą wiarę.
Jeśli w naszej modlitwie dominują prośby dotyczące materialnych potrzeb życiowych, to ważne jest, aby przeorientować ją ku troskom bardziej duchowym. Wzorem może być modlitwa, której Jezus nauczył swoich uczniów. Trzy pierwsze prośby „Ojcze nasz” wskazują, że najważniejszą troską Jezusa była chwała Ojca, uwielbienie Jego Imienia. Dopiero cztery następne prośby zorientowane są na nasze ludzkie potrzeby. Zachowanie tej hierarchii ustrzeże nas przed zacieśnianiem horyzontu modlitwy błagalnej do potrzeb czysto doczesnych.
Modlitwa chrześcijanina nie może się jednak ograniczać tylko do modlitwy prośby. Szczytem modlitwy jest bowiem modlitwa bezinteresowna, w której składa się Bogu dziękczynienie i uwielbia się Go za Jego wielkość i dobroć.
W następnych częściach zostaną omówione pozostałe formy modlitwy.

Napisz komentarz

Pola z * muszą być wypełnione. Email pozostanie ukryty

Chcę otrzymać mailem nowe komentarze do tego artykułu

Najnowsze komentarze

  • Natalia | 83.10.190.*

    Dziękuje księdzu z całego serca za ten artykuł, jest wprost odpowiedzią na moje wątpiwości dotyczące próśb kierowanych do Pana Boga, myślę, że nauczy mnie to większej pokory w modlitwie i postawie :)

    2012-10-24 08:37

Najnowsze komentarze

DialogSercaMiłości:
Lenistwo i zaniedbanie to nasze ciągłe problemy, wraz z nadmiernym interesowaniem się wiadomościami ze świata, a szczególnie sensacjami. Nie zaniedbujmy naszych bliskich i otaczającej - bezpośrednio -rzeczywistości. Dbajmy o swoją pracę, powierzone zadania, ludzi, którą mamy wykonywać najlepiej, a nie interesujmy się pracą innych.

Sposób na czyściec
[Z s. Marie-Blandine Direz rozmawia Joanna Szubstarska]

Patronat

Nasze serwisy