Archiwum | O nas |
Nie rozejdzie się z dymem
Czy konsumenci e-papierosów mogą być spokojni o swoje zdrowie? Czy faktycznie elektroniczny papieros nie szkodzi zdrowiu jak tradycyjna bibułkowa rurka wypełniona nikotyną? Postanowiłam to sprawdzić »
Nowy numer

Bądź gotowy

Przed nami dwa lata w bliskości Krzyża i Ikony – symboli Światowych Dni Młodzieży. Kulminacją wydarzenia będzie spotkanie z Ojcem Świętym latem 2016 r. w Krakowie. Nie przegap tego czasu i nie zmarnuj wysiłku innych. Zaangażuj się duchowo i fizycznie, żeby jak najowocniej przeżyć ŚDM w Polsce

Przez Watykan do Polski

To właśnie dziś, w Niedzielę Palmową, podczas uroczystej Liturgii w Watykanie, której przewodniczyć będzie papież Franciszek, młodzież z Polski przejmie od Brazylijczyków symbole Światowych Dni Młodzieży – Krzyż ŚDM i Ikonę Matki Bożej. Stuosobowa delegacja Krajowego Duszpasterstwa Młodzieży reprezentuje w Rzymie polską młodzież. Osoby z północnej części Polski przybyły do Rzymu pod opieką ks. Emila Parafiniuka z diecezji warszawsko-praskiej, a z części południowej – pod opieką ks. Andrzeja Wołpiuka z diecezji bielsko-żywieckiej.
Pielgrzymka symboli ŚDM po Polsce jest podzielona na dwie części. Dzielić ją będzie półroczna przerwa, od lipca do grudnia 2014 r., kiedy to Krzyż i Ikona będą nawiedzać kraje Europy Południowej i Wschodniej.

W Europie Środkowo-Wschodniej

W okresie od 29 czerwca do 13 grudnia 2014 r. Krzyż ŚDM i Ikona nawiedzą następujące kraje Europy Środkowo-Wschodniej: Białoruś, Litwę, Łotwę, Rosję, Ukrainę, Mołdawię, Rumunię, Węgry, Słowację i Czechy. W dniach 15-19 maja 2016 r. symbole Światowych Dni Młodzieży trafią także do wyznawców Kościoła greckokatolickiego. W dniach 19-20 maja 2015 r. znajdą się w Białym Borze, będą wypożyczone na diecezjalną pielgrzymkę grekokatolików. Jest to diecezja wrocławsko-gdańska. W greckokatolickiej diecezji przemysko-warszawskiej symbole będą w dniach 15-19 maja 2016 r.
W czasie tych dwóch lat Krzyż Młodych i Ikona Matki Bożej „Salus Populi Romani” będą również towarzyszyć ważnym wydarzeniom w dniach 6-7 czerwca 2014 r. na Spotkaniach Młodych w Lednicy. W dniach 30-31 maja 2015 r. dotrą na pielgrzymkę do Piekar Śląskich. Obecne będą na Krajowym Kongresie Misyjnym w Warszawie (czerwiec 2015 r.) i podczas sympozjum o ŚDM, odbywającym się na UKSW 21 października 2015 r.

Bilet dla Brata

To projekt, za którym stoją polscy wolontariusze biorący udział w przygotowaniach ŚDM w Krakowie.
To, że ŚDM w 2016 r. odbędą się w Polsce, jest szansą, aby mogła w nich uczestniczyć młodzież z krajów Europy Wschodniej i Zakaukazia. Niestety, choć Kraków to nie odległa Brazylia czy Sydney, dla wielu młodych sąsiadów po naszej wschodniej stronie granicy to wciąż nieosiągalne miejsce i wydarzenie z przyczyn finansowych. Dlatego Polacy postanowili pomóc młodzieży ze Wschodu w zrealizowaniu marzenia o udziale w Światowych Dniach Młodzieży. Właśnie dlatego powstało dzieło pomocy pielgrzymom ze Wschodu, czyli BILET DLA BRATA.
Jest to akcja, która ma na celu pozyskanie pieniędzy na dofinansowanie młodzieży ze Wschodu, która chce przyjechać na ŚDM do Krakowa. Kraje objęte akcją to: Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzja, Kazachstan, Kirgistan, Litwa, Mołdawia, Rosja, Tadżykistan, Turkmenistan, Ukraina i Uzbekistan. Oczywiście należy spełnić odpowiednie warunki, aby taką pomoc otrzymać i jest to dofinansowanie, nie pokrycie całkowitych kosztów uczestnictwa w ŚDM.
Jednym z elementów zbierania funduszy jest sprzedaż specjalnie przygotowanych cegiełek, np. płyty okolicznościowej z okazji kanonizacji Jana Pawła II, książek czy gadżetów. Sprzedaż będzie się odbywać w specjalnych punktach zwanych biletomanami w szkołach i parafiach. Innym sposobem pozyskania funduszy będzie możliwość wysłania charytatywnego SMS-a oraz dokonania wpłaty on-line.
Jeśli chcesz włączyć się w to dzieło i masz własny pomysł na wsparcie akcji Bilet dla Brata, możesz zgłosić go do komitetu organizacyjnego ŚDM w swojej diecezji. Można przecież w tym celu zorganizować koncert, kiermasz czy kwestę. Zachęcamy do własnej inicjatywy.
Więcej na ten temat na stronie: www.biletdlabrata.pl i www.kdm.org.pl .
(BW)

Napisz komentarz

Pola z * muszą być wypełnione. Email pozostanie ukryty

Chcę otrzymać mailem nowe komentarze do tego artykułu

Najnowsze komentarze

Najnowsze komentarze

Klaudia:
Dziękuję bracie Łukaszu! Drzwi do mojego serca są jeszcze zamknięte, ale dzięki twoim słowom zerwałam zamki i z dnia na dzień coraz mniej boję się być sobą.

Obudź się! Możesz więcej!
[Z o. Łukaszem Buksą OFM rozmawia Agnieszka Konik-Korn]

Patronat

Nasze serwisy