Archiwum | O nas |
Powiedzmy wszystkin o dobrych kapłanach
Łukasz Czechyra, młody wideobloger z Poznania, zamieścił na YouTube i w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram) film pt. „Tylko powiedz wszystkim”, w którym apeluje, by brać w obronę dobrych księży »
Nowy numer

Halina Czerna

Przyłącz się do rozmowy

Do Światowych Dni Młodzieży z papieżem Franciszkiem w Krakowie można się przygotowywać w różny sposób, np. z nowymi znajomymi z Europy i Stanów Zjednoczonych na smartfonie albo przy laptopie, używając darmowej aplikacji #TwGOD! Aplikacja uzupełnia napisaną w Holandii książkę, która mówi o Bogu, Kościele, modlitwie i nie jest podręcznikiem do religii. Jest zapisem rozmów ks. Michela Remery’ego z młodzieżą z Leiden o tym, co dla niej ważne, co budzi wątpliwości, niepokój i co jest trudne w relacji z Bogiem i Kościołem. Możesz się przyłączyć do rozmowy w każdej chwili!

Wiele pytań

O okoliczności powstania książki „Tweetując z Bogiem” zapytałam ks. Michela Remery’ego podczas jednej z jego wizyt w Krakowie. Mówił, że pracował w Leiden, mieście uniwersyteckim, przez 6 lat. Zaproponował wieczorne spotkania młodzieży przychodzącej na niedzielne Msze św. do jego parafii. Wypracowali na nich otwartą formułę rozmowy:

„Wolno mówić o wszystkim, pytać o wszystko, ale obowiązuje zasada, że poglądom odmiennym od własnych należy się szacunek”.

Studenci zadawali ks. Michelowi pytania o wiarę i przy jego wsparciu szukali głębokich powodów, dla których dzisiaj wierzymy Jezusowi. Ks. Remery starał się najpierw na wszystkie pytania odpowiadać natychmiast w kościele. Pytań było jednak tak wiele, że szybko okazało się to niemożliwe. Zaproponował więc inne rozwiązanie: „Przysyłajcie mi pytania na Facebooku, na Twitterze, na karteczkach, wszelkimi sposobami, jak wam wygodnie”. Nadsyłane pytania zbierał, segregował i wieczorami kolejno na nie odpowiadał.

Ks. Michel stanowczo deklaruje:

„Nie było pytań niemożliwych! Odpowiadałem na wszystkie. Zdarzało się tylko, że na niektóre odpowiadałem poza grupą, nie publicznie, bo czasami dotyczyły bardzo prywatnych spraw”.

Tak powstała książka

W Holandii dostępne jest już drugie wydanie książki (pierwsze ukazało się w 2012 r.). Druga w kolejności była polska edycja, potem książka ukazała się w Stanach Zjednoczonych, a w ubiegłym miesiącu wydano ją w Rumunii. Następne będzie wydanie czeskie, a już teraz zespół „Tweetując z Bogiem” pracuje w 15 grupach językowych, ponieważ planowane jest wydanie książki w kolejnych krajach. W Leiden działa 20 młodych ludzi, a w innych krajach pracują tłumacze. Powstała nowa społeczność wiary, pozostająca w kontakcie na Facebooku i na Twitterze. Od początku książce towarzyszy aplikacja #TwGOD! po angielsku i w językach kolejnych wydań. Według autora to jest naturalne, bo jeżeli można poważnie dyskutować o wierze w kawiarni obok kościoła, to dlaczego nie w Internecie?

„Zaczęło się w naturalny sposób: młodzież wysyłała mi pytania za pośrednictwem Twittera, a ja im tam odpowiadałem. To nie były odpowiedzi wyczerpujące, bo musiały być krótkie. Ale Twitter daje możliwość nieustannego, żywego dialogu, takiego, jaki powinien być nasz dialog z Bogiem”.

Książka napisana jest przystępnym, prostym językiem, takim, jakim ks. Michel rozmawiał z młodzieżą z Leiden, nazywającą siebie „Grupą JP II”. Partnerstwo uczestników dialogu dobrze ilustruje wybór Credo, wyznania wiary, jako przykładu tradycji Kościoła. To nie jest przykład dla dzieci, prowokuje do dojrzałego myślenia. Autor uważa, że dla młodzieży, z którą rozmawia, jest bardzo dobry, ponieważ „Credo jest najbardziej zwięzłym ujęciem wiary i jednocześnie znakiem jedności chrześcijan”.

Lektura „Tweetując z Bogiem” pozwala zauważyć naszą różnorodność, „powszechność” Kościoła wyrażaną w stawianych pytaniach; ktoś pytał o definicję tradycji, ktoś inny o antykoncepcję, a kolejna osoba o to, czy spotka w niebie ukochanego psa. Zasada holenderskiej tolerancji obowiązuje w „Tweetując z Bogiem”:

Każde pytanie zasługuje na uwagę i na odpowiedź!

Książkę „Tweetując z Bogiem” pobłogosławił papież Franciszek. W pewien sposób jest związany z nią także św. Jan Paweł II. Ks. Michel Remery tak o tym opowiada: „Byłem na Światowych Dniach Młodzieży z Janem Pawłem II w Manili w 1995 r. Czytałem przesłanie do młodych ludzi na świecie. Potem miałem okazję przez chwilę rozmawiać z Papieżem. Mówiłem, że bardzo trudno jest żyć wiarą w społeczeństwie tak zlaicyzowanym, jak holenderskie. Jan Paweł II odpowiedział – tak, to trudne, ale jestem pewien, że ty potrafisz – i ja dziś mówię to samo młodym ludziom, z którymi się spotykam”.

* * *

„Tweetując z Bogiem”
Ks. dr M. Remery
Edycja Świętego Pawła 2014
Bezpłatna Aplikacja #TwGod! do pobrania ze strony: wwwtweetingwithgod.com
(„fotografia” ilustracji oznaczonych logo „SCAN” otwiera linki i udostępnia filmy)

* * *

Konkurs

Wygraj książkę!
Zamień się z ks. Michelem miejscami i sam odpowiedz na pytanie:
Kim jest dla Ciebie Chrystus?
Na odpowiedzi o maksymalnej długości 140 znaków czekamy do końca sierpnia.
mlodzi@niedziela.pl
Wśród autorów rozlosujemy książki.

Napisz komentarz

Pola z * muszą być wypełnione. Email pozostanie ukryty

Chcę otrzymać mailem nowe komentarze do tego artykułu

Najnowsze komentarze

Najnowsze komentarze

Klaudia:
Dziękuję bracie Łukaszu! Drzwi do mojego serca są jeszcze zamknięte, ale dzięki twoim słowom zerwałam zamki i z dnia na dzień coraz mniej boję się być sobą.

Obudź się! Możesz więcej!
[Z o. Łukaszem Buksą OFM rozmawia Agnieszka Konik-Korn]

Patronat

Nasze serwisy