MR/kuriaczestochowa.pl

Rio in Częstochowa: dzień drugi

W drugim dniu trwania Forum Młodych 2013 – „Rio in Częstochowa!” młodzież spotkała się z ks. Robertem Sarno z Nowego Jorku, członkiem Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. W czasie ponad godzinnego spotkania ks. Sarno przekonywał młodych ludzi do tego, że Bóg kocha każdego człowieka. – Miłość Pana Boga jest darmowa. Opiekuje się on każdym z was jak prawdziwy tata – mówił w czasie konferencji ks. Sarno.

Magdalena Niebudek

W drugim dniu trwania Forum Młodych 2013 – „Rio in Częstochowa!” młodzież spotkała się z ks. Robertem Sarno z Nowego Jorku, członkiem Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. W czasie ponad godzinnego spotkania ks. Sarno przekonywał młodych ludzi do tego, że Bóg kocha każdego człowieka. – Miłość Pana Boga jest darmowa. Opiekuje się on każdym z was jak prawdziwy tata – mówił w czasie konferencji ks. Sarno.

W konferencji wygłoszonej w języku angielskim ks. Robert Sarno mówił o różnych rodzajach miłości. – Można kochać jedzenie, wtedy popełniamy grzech obżarstwa, możemy kochać piękno ciała i chcieć je upiększać przez operacje plastyczne. Ja ze swojego jestem zadowolony, ale chciałbym, żeby Pan Bóg dał mi włosy (śmiech). Idąc takim tokiem rozumowania zawsze może nam czegoś brakować. Teraz przeżywamy światowy kryzys i mamy wielki pociąg do bogactwa. Dla niektórych miłość to sex, poszukiwanie przyjemności seksualnej, może być ona skierowana egoistycznie jako masturbacja. W telewizji, w gazetach mnóstwo jest seksualnych pomysłów, filmów, opowieści – wszystko to skierowane jest na przyjemność. Niewierność w małżeństwie dziś postrzegana jest jako cnota. W latach 70-tych kobiety chciały stać się takie jak mężczyźni, chciały mieć magazyny seksualne. Ja podziwiam każdego, kto decyduje się na ślub. Teraz około 50% małżeństw kończy się rozwodami, to przerażające! Wielu młodych ludzi jest przerażonych małżeństwem. Mam nadzieję, że to nie dotyczy was.

Następnie ks. Robert odniósł się do relacji między ludźmi a Bogiem. – Pojawiają się w nich często różne zakłamania. Ludzie mówią, że wszystko można wytłumaczyć nauką, pytają: – „Po co nam Bóg?” Kim jest ten Bóg? Żadna ziemska miłość ani ziemska rzecz nie może nas w pełni zadowolić. Dlatego właśnie cały czas szukamy i nigdy się nie poddajemy. Św. Augustyn mówił, że jego serce nie zazna spokoju, dopóki nie spocznie w Bogu. Papież Benedykt XVI dodawał: – Miłość Boga sięga do nieskończoności, sięga do Boga. To, co mamy w sobie to poszukiwanie nieskończoności. Musicie zaglądać do swoich serc, Bóg zasiał w nich siebie. Pismo Święte jest jakby mową Boga do nas. On mówi: – Jestem kim jestem. Mówi tak, ponieważ Żydzi nie używali imienia Jahwe, dla nich było to naprawdę poważnym grzechem. Kiedy przyjrzymy się bliżej Staremu Testamentowi, zrozumiemy, że nie ma przypadku w zetknięciu komórek. Każdy z nas rodzi się z woli Boga. Nie jesteśmy stworzeni z niczego, tak jak Pismo Święte nie jest książką naukową. Pan Bóg nie stwarza odpadków, więc nikt z was nie jest przypadkowy. Jak często w naszych sercach myślimy, że jesteśmy bezużyteczni, bezwartościowi? Bóg chciał nas powołać do istnienia, dlatego aborcja jest wielkim złem, sprzeciwia się woli Bożej – mówił ks. Robert Sarno.

- Wierzymy w to, że Bóg staje się człowiekiem, ale tak naprawdę nie wiem co to znaczy. Widzieliście jak zachowuje się malutkie dziecko, co ono robi? – Śpi, je pije, idzie do łazienki. Chce się trzymać rzeczywistości. Syn Boży podobnie stał się bezdomnym Bożym dzieckiem, które musi pić, jeść, spać. Czy teraz rozumiecie słowa o pokorze wcielenia? Czy wiecie kiedy Bóg przyjmuje naszą ludzką naturę? Czy wy naprawdę wierzycie, że to Ten Wszechmocny, który mówi: „Jestem, który jestem”. Czy my naprawdę w to wierzymy? – pytał zebranych ks. Robert. – Jezus mówi: – Kochaj Boga całym swoim sercem, umysłem, całym sobą. To nie jest Bóg Abrahama, Jakuba, tylko ojciec nas wszystkich. W języku polskim nazwalibyśmy go tatą, tatusiem. W Zmartwychwstaniu Jezus mówi nam jak kochać kompletnie, bez żadnych limitów, bezwarunkowo. On przyszedł zbawić nas wszystkich. Nie możemy mówić, że kochamy Boga, jeśli nie będziemy kochać swoich sióstr i braci tu na ziemi. Nikt z nas nie może zobaczyć Boga, ale Kościół i sakramenty są znakami, drogą gdzie sięga Bóg. Popatrzcie na osoby wokół siebie. Możecie te osoby usłyszeć, dotknąć, zobaczyć. To jest Bóg, który sięga do każdego z nas – dodał w rozważaniu ks. Robert Sarno.

W środę wieczorem (godz. 20.30) w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze młodzież wzięła udział w Wieczorze z Maryją.

Zobacz także:

Zakończyło się Europejskie Forum Młodych „Rio in Częstochowa”

Ostatniego dnia Europejskiego Forum Młodych „Rio in Częstochowa”, które odbywało się w dniach 23–28 lipca przy Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie, jego uczestnicy wysłuchali... ... »

Duch Święty nas orzeźwiał

Plac przy figurze Chrystusa Króla Wszechświata w Świebodzinie 27 lipca zmienił się w istną patelnię. ... »

Napisz komentarz

Pola z * muszą być wypełnione. Email pozostanie ukryty

Chcę otrzymać mailem nowe komentarze do tego artykułu

Najnowsze komentarze

Najnowsze komentarze

Maria:
Serdeczne podziękowania dla Księdza Infułata i całej Redakcji Niedzieli za stworzenie nam, tym, którzy zostali w kraju możliwości przeżywania tego wielkiego wydarzenia jakim są Światowe Dni Młodzieży z Papieżem Franciszkiem. Ekipie w Rio szczególne podziękowania za doskonały przekaz...niektóre materiały z iście południowoamerykańskim temperamentem...Gratuluję pomysłu i realizacji.

Program 28. ŚDM w Rio de Janeiro: 23-28 lipca

Niedziela Młodych

Franciszek na Twitterze

Polecamy

Rio w Polsce

Nasze serwisy