Paweł Bieliński (KAI Rio de Janeiro) / Rio de Janeiro / KAI

60 tys. wolontariuszy

W sprawnym przebiegu obchodów XXVIII Światowego Dnia Młodzieży w Rio de Janeiro pomaga aż 60 tys. wolontariuszy. 45 tys. z nich pochodzi z Rio de Janeiro i okolic, 7,5 tys. z innych stron Brazylii, zaś kolejne 7,5 tys. z zagranicy. Zdecydowaną większość wśród nich stanowią ludzie w wieku 18-35 lat.

O. Waldemar Gonczaruk CSsR

Allan Farias z Rio de Janeiro szukał szczęścia w alkoholu, seksie i narkotykach, lecz czuł się wewnętrznie pusty. Miał 24 lata, gdy spotkanie z Bogiem zmieniło jego życie. Postanowił wziąć udział w ŚDM, by pomóc takiego spotkania doświadczyć innym ludziom. Dlatego został wolontariuszem ŚDM.
Baszar Khoury jest inżynierem, ma 29 lat i pochodzi z małej miejscowości w Syrii, gdzie od 2011 r. trwa wojna, która przyniosła śmierć niemal 100 tys. ludzi. Przyjechał do Rio de Janeiro, by po powrocie przekazać w swojej ojczyźnie przesłanie pokoju z ŚDM. Jako wolontariusz pracuje on tu w ekipie sieci społecznościowych, redagując wpisy w języku arabskim. Jego zdaniem na Bliskim Wschodzie szczególnie ważne jest przekazywanie nadziei, płynącej z wiary. – Właśnie to przesłanie za pośrednictwem portali społecznościowych chciałbym stąd przekazać światu arabskiemu – dodaje Baszar.
Chińczyk, 22-letni Zhang Hao pochodzi z prowincji Shaanxi, w której katolicy stanowią zaledwie 1,2 proc. mieszkańców. Został wybrany wraz innymi ośmioma osobami, by reprezentować młodych katolików Państwa Środka, a po powrocie przekazać wspólnocie katolickiej swego kraju „misyjne przesłanie wiary i pokoju”.
Crespim Mabuluco Stephen, ma 24 lata, przyjechał z Mozambiku. Wcześniej brał już udział w ŚDM w Madrycie w 2011 r. Korzystał wówczas z funduszu solidarności, który wspiera młodych z krajów ubogich. Chciał jednak jeszcze raz przeżyć to – jak podkreśla – jedyne w swoim rodzaju wydarzenie. Aby móc opłacić podróż i koszty pobytu w Brazylii, poprosił w pracy o zaliczkę z wypłaty z okresu półtora roku naprzód!
Meksykanka Elsa Vázquez jest weteranką ŚDM, gdyż bierze w nich udział już po raz czwarty. Jest wolontariuszką Lokalnego Komitetu Organizacyjnego. Kierowała projektem międzynarodowej korporacji w Sydney, jednak podjęła decyzję, że na rok przerwie pracę, by zostać wolontariuszką w Rio de Janeiro. Trzy lata temu na ŚDM w Madrycie poznała mężczyznę swego życia. Teraz wraz z mężem są wolontariuszami w Rio. – Wielu myśli, porzuciłam wszystko dla Kościoła, ale tak naprawdę to dzięki niemu zyskałam wszystko. Kiedy całkowicie oddamy się Bogu, wtedy On może w nas działać – tłumaczy Elsa.

Zobacz także:

Brazylijska prasa z entuzjazmem o ŚDM w Krakowie

Relacje, podsumowania, komentarze z pielgrzymki papieża Franciszka na 28. Światowy Dzień Młodzieży w Rio de Janeiro dominują w dzisiejszej brazylijskiej prasie. ... »

Spotkanie z wolontariuszami

Do trwania w wielkoduszności wobec Boga i ludzi zachęcił papież wolontariuszy posługujących podczas XXVIII Światowego Dnia Młodzieży w Rio de Janeiro. ... »

Napisz komentarz

Pola z * muszą być wypełnione. Email pozostanie ukryty

Chcę otrzymać mailem nowe komentarze do tego artykułu

Najnowsze komentarze

Najnowsze komentarze

Maria:
Serdeczne podziękowania dla Księdza Infułata i całej Redakcji Niedzieli za stworzenie nam, tym, którzy zostali w kraju możliwości przeżywania tego wielkiego wydarzenia jakim są Światowe Dni Młodzieży z Papieżem Franciszkiem. Ekipie w Rio szczególne podziękowania za doskonały przekaz...niektóre materiały z iście południowoamerykańskim temperamentem...Gratuluję pomysłu i realizacji.

Program 28. ŚDM w Rio de Janeiro: 23-28 lipca

Niedziela Młodych

Franciszek na Twitterze

Polecamy

Rio w Polsce

Nasze serwisy