Oprac. Karolina Mysłek

Dzień pierwszy (22 lipca 2013)

„Proszę o pozwolenie, by wejść i spędzić ten tydzień z wami. Nie mam złota ani srebra, ale przynoszę to, co dostałem najcenniejszego: Jezusa Chrystusa!” – tak papież Franciszek rozpoczął swoją pierwszą zagraniczną wizytę, podczas której wziął udział w 28. Światowym Dniu Młodzieży.

W drodze do Rio de Janeiro

Papież z teczką w ręce

Papież Franciszek nie skorzystał z niczyjej pomocy i na pokład samolotu wszedł z teczką zawierającą osobiste rzeczy. Zdjęcie to obiegło cały świat. To początek zaskakujących, pełnych pokory i prostoty gestów papieskich na pierwszej zagranicznej podróży tego pontyfikatu. W jej trakcie Franciszek weźmie udział w 28. Światowym Dniu Młodzieży i odwiedzi sanktuarium maryjne w Aparecidzie.

Z dziennikarzami

Ojciec Święty zrezygnował z konferencji prasowej, jakie miały miejsce podczas podróży jego poprzedników. W zamian spotkał się indywidualnie z każdym dziennikarzem.
– Wiemy od Twoich przyjaciół i współpracowników w Argentynie, że dziennikarze nie są specjalnie „świętymi, do których żywisz szczególne nabożeństwo”. Być może pomyślałeś, że ks. Lombardi wprowadził Cię do zagrody dla lwów... Ale prawdą jest to, że nie jesteśmy tak bardzo okrutni i z przyjemnością towarzyszymy w Twojej podróży. (…) Pomyślałam, aby zrobić Ci mały prezent, bardzo małą pielgrzymującą Matkę Bożą (z Guadalupe – przyp. km). (…) Składam ją w darze z wielką miłością nas wszystkich i z nadzieją, że będzie Cię chroniła w tej podróży i wielu innych – powiedziała Valentina Alazraki, korespondentka Televisa, która powitała Papieża w imieniu ponad 70 dziennikarzy towarzyszących mu w podróży do Rio: przedstawicieli telewizji – zarówno redaktorów, jak i kamerzystów, przedstawicieli prasy, agencji prasowych, radia, operatorów internetu, przedstawicieli różnych kultur, różnych języków.
Papież powiedział:
Ta pierwsza podróż ma na celu odnalezienie młodych, ale nie w izolacji od ich życia, lecz w tkance społecznej, w społeczeństwie. Kiedy bowiem izolujemy młodych dopuszczamy się niesprawiedliwości; odbieramy im przynależność, przynależność do rodziny, ojczyzny, kultury, wiary. (…) Naród ma przyszłość, jeśli idzie naprzód z obydwoma punktami: z ludźmi młodymi, z siłą, bo prowadzą go naprzód, oraz osobami starszymi, bo są tymi, którzy dają mądrość życia. (…) Dlatego mówię, że podróżuję, aby znaleźć ludzi młodych, ale w ich tkance społecznej, szczególnie wraz z osobami w podeszłym wieku.

Lądowanie

W czasie lądowania w Rio de Janeiro papież Franciszek przez 15 minut znajdował się w kabinie pilotów.

W Brazylii

Papież w korku

Po powitaniu na lotnisku – przejazd do pałacu Guanabara na ceremonię powitalną. Ochrona miała pełne ręce roboty – trasa nie była odgrodzona barierkami, a papieskiej kolumnie towarzyszyło jedynie 10 policjantów na motorach. Uczestnicy ŚDM podbiegali więc do papieskiego samochodu (najpierw zakrytego, później – papamobile) i robili Papieżowi zdjęcia, próbowali podać rękę. A on – nigdzie się nie spieszył i – co jest już chyba domeną tego pontyfikatu – błogosławił podawane mu małe dzieci. Papieskiego samochodu nie ominął również korek uliczny. W końcu do pałacu Papież dotarł wojskowym helikopterem.

Proszę o pozwolenie

Oficjalna uroczystość powitalna odbyła się w pałacu Guanabara w Rio de Janeiro z prezydent Brazylii, Dilmą Rousseff.
Papież powiedział (pełny tekst przemówienia):
Dowiedziałem się, że aby dotrzeć do narodu brazylijskiego, trzeba wejść przez bramę jego wielkiego serca. Niech mi więc będzie wolno w tej chwili delikatnie zapukać do tych drzwi. Proszę o pozwolenie, by wejść i spędzić ten tydzień z wami. Nie mam złota ani srebra, ale przynoszę to, co dostałem najcenniejszego: Jezusa Chrystusa! Przybywam w Jego Imię, aby ożywić płomień braterskiej miłości, który pali się w każdym sercu i pragnę, aby do was wszystkich i do każdego oddzielnie dotarło moje pozdrowienie: „Pokój Chrystusa niech będzie z wami!”. (…)

Młodzież jest oknem, przez które przychodzi na świat przyszłość, a więc stawia przed nami wielkie wyzwania. Nasze pokolenie stanie na wysokości obietnicy, która jest w każdym młodym człowieku, gdy będzie umiało zapewnić mu przestrzeń; zatroszczyć się o warunki materialne i duchowe dla pełnego rozwoju; dać mu mocne fundamenty, na których będzie mógł budować życie; zagwarantować mu bezpieczeństwo i oświatę, aby stawał się tym, kim może być; przekazać mu trwałe wartości, dla których warto żyć; zapewnić nadprzyrodzony horyzont dla jego pragnienia autentycznego szczęścia i jego kreatywności w tworzeniu dobra; przekazać mu dziedzictwo świata na miarę ludzkiego życia; rozbudzić jego najlepszy potencjał, aby sam tworzył własną przyszłość i był współodpowiedzialny za los wszystkich.

Papież na Twitterze

Dziś rozpoczynamy wspaniały tydzień w Rio. Niech to będzie okazja do pogłębienia naszej przyjaźni z Jezusem Chrystusem.

Zwyczajny nocleg

Papież na czas pobytu w Rio zamieszkał w ośrodku studiów Sumaré, położonym na jednym ze wzgórz, z którego widać środkową i północną część miasta, m.in. słynny stadion piłkarski Maracanã. Papież nie skorzystał z dużego apartamentu, lecz zamieszkał w jednym z pokoi zajmowanych przez biskupów w czasie posiedzeń brazylijskiego episkopatu.

Na podstawie: KAI, Radia Watykańskiego

Zobacz także:

Dzień siódmy (28 lipca 2013)

Ostatni dzień ŚDM. Msza św. rozesłania, spotkanie z biskupami i wolontariuszami oraz wzruszające pożegnanie ... »

Dzień szósty (27 lipca 2013)

To już przedostatni dzień ŚDM. Po Mszy z biskupami i spotkaniu ze światem Brazylii, pełne entuzjazmu i wzruszeń czuwanie i adoracja Najświętszego Sakramentu. ... »

Napisz komentarz

Pola z * muszą być wypełnione. Email pozostanie ukryty

Chcę otrzymać mailem nowe komentarze do tego artykułu

Najnowsze komentarze

Najnowsze komentarze

kasia:
Fantastyczne są te relacje, dziękujemy wam!

Czego pielgrzymi w Rio potrzebują najbardziej?

Niedziela Młodych

Franciszek na Twitterze

Polecamy

Rio w Polsce

Nasze serwisy