Oprac. Karolina Mysłek

Dzień drugi (23 lipca 2013)

„Serce Chrystusa bije nieskończoną miłością do każdego z was, a Jego otwarte ramiona są gotowe do przyjęcia was wszystkich” – przekonywał kard. Ryłko młodzież zgromadzoną w deszczu na plaży Copacabana na inauguracji ŚDM.

BostonCatholic_Foter_CC BY-ND

Dzień odpoczynku

Papież Franciszek odpoczywał po męczącej podróży i nabierał sił na ŚDM. Przebywał w rezydencji Sumaré. Rano w kaplicy odprawił Mszę św. W ciągu dnia spotkał się z różnymi osobistościami życia społecznego i kościelnego.

Targi Powołaniowe

Od 23 do 25 lipca w parku Quinta da Boa Vista, w dzielnicy São Cristóvão – Targi Powołaniowe, na których młodzi pielgrzymi z całego świata mieli możliwość poznać różnorodność i bogactwo charyzmatów zgromadzeń, ruchów i wspólnot religijnych. W Targach uczestniczyło ok. 130 wystawców. Istniała możliwość spowiedzi (przygotowano 50 konfesjonałów), adoracji Najświętszego Sakramentu i uczestniczenia we Mszy św. Na terenie targów znajdowała się scena, miejsca przeznaczone na warsztaty oraz plac z punktami gastronomicznymi. W programie targów były też koncerty muzyki chrześcijańskiej i konferencje.

Papież na Twitterze

rano: Dziękuję! Dziękuję! Dziękuję wam wszystkim i wszystkim władzom za wspaniałe przyjęcie na ziemi carrioca. (Carioca – taniec towarzyski, rodzaj samby. Nazwa pochodzi z języka portugalskiego i oznacza mieszkańca Rio de Janeiro – przyp. km, za: www.wikipedia.pl).
po południu: Kościół jest młody i dobrze to widać podczas ŚDM. Niech Pan zachowa nas wszystkich zawsze młodymi w sercu.

ŚDM czas zacząć!

A na plaży Copacabana w Rio de Janeiro – choć padał deszcz, wiał silny wiatr, Rio stanęło na 2 godziny z powodu awarii prądu – rozpoczęły się obchody 28. Światowego Dnia Młodzieży, którego hasłem są słowa: „Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody”. Na początek młodzi wnieśli na podium ołtarzowe wędrujące po całym świecie symbole ŚDM – krzyż i ikonę Matki Bożej. Najważniejsze punkty tego dnia to Różaniec prowadzony przez młodych z różnych kontynentów i Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem arcybiskupa Rio de Janeiro, Oraniego Tempesty. On również wygłosił homilię. Powiedział m.in.: „Najlepszym prezentem, jaki możemy dać innym ludziom, jest obecność Chrystusa, która nas wypełnia i skłania, by kochać i dawać siebie, zawsze w braterskim dialogu. (…) Oto ja, Panie! Za przykładem Mateusza jesteśmy gotowi na skutki «tak» powiedzianego Bogu, pośród wyzwań i radości”.
Na zakończenie Mszy św. przemówienie wygłosił kard. Stanisław Ryłko, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich, która organizuje ŚDM już od niemal 30 lat, zaznaczył: „To On [Chrystus Odkupiciel] jest prawdziwym bohaterem tego wydarzenia! Jego serce bije nieskończoną miłością do każdego z was, a Jego otwarte ramiona są gotowe do przyjęcia was wszystkich. Podczas ŚDM pozwólcie objąć się Chrystusowi! Powierzcie Mu każde swoje pragnienie, wasze plany na przyszłość, najgłębsze wasze radości. Powierzcie Mu także najtrudniejsze wybory, jakich macie dokonać, swoje lęki i niepokoje, mieszkające w waszych młodych sercach. (…) Podczas tego ŚDM Chrystus wzywa nas – jak często mawia papież Franciszek – do porzucenia naszego wygodnego życia, do obalenia murów naszego egoizmu, aby odważnie iść na geograficzne i egzystencjalne «peryferie» świata, niosąc Chrystusa i Jego Ewangelię”.

Na podstawie: KAI, Radia Watykańskiego

Zobacz także:

Dzień siódmy (28 lipca 2013)

Ostatni dzień ŚDM. Msza św. rozesłania, spotkanie z biskupami i wolontariuszami oraz wzruszające pożegnanie ... »

Dzień szósty (27 lipca 2013)

To już przedostatni dzień ŚDM. Po Mszy z biskupami i spotkaniu ze światem Brazylii, pełne entuzjazmu i wzruszeń czuwanie i adoracja Najświętszego Sakramentu. ... »

Napisz komentarz

Pola z * muszą być wypełnione. Email pozostanie ukryty

Chcę otrzymać mailem nowe komentarze do tego artykułu

Najnowsze komentarze

Najnowsze komentarze

Aga:
Było cudownie. Czuło się Boga wszędzie. Może po wyjściu ze szpitala nie mogłam być na całym spotkaniu Młodych ale niczego nie żałuję!!! Byłam krócej ale wiele skorzystałam. Było to coś wspaniałego. Będę o Tym pamiętać zawsze: " Chrystus nas zaprasza Przyjdźcie przyjaciele, Chrystus nas posyła bądźcie misjonarzami" . To w życiu się liczy Bóg i Jego miłość.

Młody Kościół świętuje - Rio w Krakowie rozpoczęte

Niedziela Młodych

Franciszek na Twitterze

Polecamy

Rio w Polsce

Nasze serwisy