Oprac. Karolina Mysłek

Dzień trzeci (24 lipca 2013)

„Jeśli jesteśmy naprawdę zakochani w Chrystusie i czujemy, jak bardzo On nas kocha, to nasze serce «rozpali się» tak wielką radością, że udzieli się ona tym, którzy żyją blisko nas” – mówił papież Franciszek w sanktuarium Matki Bożej w Aparecidzie.

flickr.com/ZenitPro

Papież na Twitterze

Droga Młodzieży, Chrystus wam ufa i zawierza wam swoją misję: Idźcie i pozyskujcie uczniów.

Katechezy dla młodych

24 lipca rozpoczęło się Triduum Katechetyczne. W jego trakcie wygłoszono ok. 800 katechez w ok. 30 językach, w większość po portugalsku. Miały one pogłębić hasło ŚDM: „Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody”. Spotkania odbywały się w Rio de Janeiro, sąsiadujących z nim diecezjach oraz dziesięciu regionach duszpasterskich. Każdego dnia katechezy miały inny temat: środa – „Pragnienie nadziei, pragnienie Boga”, czwartek – „Bądźcie uczniami Chrystusa”, piątek – „Bądźcie misjonarzami. Idźcie!”.
Katechezy dla polskich pielgrzymów obywały się w pięciu kościołach, a wygłosili je: kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, bp Henryk Tomasik, ordynariusz radomski, bp Andrzej Czaja, ordynariusz diecezji opolskiej, bp Marek Mendyk, biskup pomocniczy diecezji legnickiej, oraz bp Andrzej Siemieniewski, biskup pomocniczy diecezji wrocławskiej.

Maryjny Papież

Papież Franciszek pielgrzymował do sanktuarium Matki Bożej Niepokalanej w Aparecida – Królowej i Patronki Brazylii, by prosić Ją o dobre owoce Światowego Dnia Młodzieży i u Jej stóp zawierzyć życie ludu Ameryki Łacińskiej. Przybył, jak powiedział, aby pukać do drzwi domu Maryi – która miłowała i wychowywała Jezusa – prosząc, żeby pomagała wszystkim: pasterzom ludu Bożego, rodzicom i wychowawcom, w przekazywaniu młodzieży tych wartości, które uczynią ją twórcami narodu i świata bardziej sprawiedliwego, solidarnego i braterskiego. Ojciec Święty oprawił tu Mszę św. i wygłosił kazanie.

Aparecida, licząca zaledwie 35 tys. mieszkańców, to maryjna stolica Brazylii. Czczona jest tu niewielka, zaledwie 39-centymetrowa figurka Maryi Niepokalanie Poczętej, wykonana z terakoty, czyli dobrzej oczyszczonej i wypalonej gliny. W połowie XVII wieku uformował ją mnich benedyktyński, br. Augustyn od Jezusa. Początkowo była ona pokryta polichromią, która zatarła się po – trwającej zapewne wiele lat – „kąpieli” w rzece Paraiba, z której w drugiej połowie października 1717 r. wyłowili ją rybacy z Guaratingueta, miejscowości położonej w pół drogi między Rio de Janeiro i Sao Paulo. To dlatego, że niespodziewanie pojawiła się wśród fal, miejscowa ludność nadała figurce nazwę Aparecida (czyli „ta, która się ukazała”). Wystawiana przez lata na działanie dymu świec i lamp oliwnych, stała się niemal czarna. Kolor ten – jak zaznaczył arcybiskup Aparecidy kard. Raymundo Damasceno Assis – bywa interpretowany jako odniesienie do cierpień ludzi ubogich i wykluczonych, szczególnie czarnoskórych, w ciągu dziejów Brazylii. Pobudza to nieustannie Kościół do zaangażowania na rzecz ubogich i do tego, by sam był ubogi, gdyż dzięki temu stanie się wolny i będzie mógł służyć swemu Panu i Jego Ewangelii.

Papież Franciszek był trzecim papieżem odwiedzającym Aparecidę. Choć jako arcybiskup Buenos Aires w 2007 r. uczestniczył tu w V Konferencji Ogólnej Episkopatu Ameryki Łacińskiej i Karaibów. Przewodniczył też redakcji końcowego Dokumentu z Aparecidy, który zapoczątkował wielką misję kontynentalną. W 1980 r. był tu Jan Paweł II (poświęcił obecny kościół), a w 2007 r. Benedykt XVI, który w Aparecidzie otworzył obrady V Konferencji Ogólnej Episkopatu Ameryki Łacińskiej i Karaibów.

Papież powiedział (pełny tekst przemówienia):
Zachować nadzieję: Ileż trudności jest w życiu każdego z nas, (…) ale niezależnie od tego, jak wielkie mogą się one wydawać, Bóg nigdy nie dopuszcza, aby nas pogrążyły. (…) Bóg idzie przy was, w żadnej chwili was nie opuszcza! Nigdy nie traćmy nadziei! Nigdy jej nie gaśmy w sercu! „Smok”, zło, istnieje w naszej historii, ale nie on jest najsilniejszy. Najsilniejszy jest Bóg i Bóg jest naszą nadzieją! (…) Drodzy bracia i siostry, bądźmy światłami nadziei! Patrzmy pozytywnie na rzeczywistość. Umacniajmy wielkoduszność, charakterystyczną dla ludzi młodych, prowadźmy ich do stania się budowniczymi lepszego świata: oni są potężną siłą dla Kościoła i społeczeństwa.
Pozwolić, by Bóg nas zadziwiał: Bóg zachowuje dla nas zawsze to, co najlepsze. Ale chce, abyśmy pozwolili, by Jego miłość nas zadziwiała, abyśmy przyjmowali Jego niespodzianki. Zaufajmy Bogu! Z dala od Niego wyczerpuje się wino radości, wino nadziei. Jeżeli zbliżamy się do Niego, jeśli przebywamy z Nim, wówczas to, co wydaje się zimną wodą, co jest trudnością, grzechem, przemienia się w nowe wino przyjaźni z Nim.
Żyć w radości: Drodzy przyjaciele, jeśli podążamy w nadziei, pozwalając, by zadziwiało nas nowe wino, które daje nam Jezus, w naszych sercach panuje radość i musimy być świadkami tej radości. Chrześcijanin jest radosny, nigdy nie jest smutny. Jest z nami Bóg. Mamy Matkę, która zawsze oręduje za życiem swoich dzieci, za nami (…). Jezus pokazał nam, że oblicze Boga jest obliczem Ojca, który nas miłuje. Grzech i śmierć zostały pokonane. Chrześcijanin nie może być pesymistą! Nie wygląda jak ktoś, kto wydaje się być nieustannie w żałobie. Jeśli jesteśmy naprawdę zakochani w Chrystusie i czujemy, jak bardzo On nas kocha, to nasze serce „rozpali się” tak wielką radością, że udzieli się ona tym, którzy żyją blisko nas.


Na zakończenie Mszy św. Ojciec Święty zawierzył siebie Matce Bożej z Aparecidy. Oddał jej swe myśli, język i serce, aby służyły jej chwale. Poprosił też o wsparcie w słabości oraz o pomoc we wszystkich potrzebach duchowych i doczesnych, szczególnie zaś w godzinie śmierci.

W jaskini lwów

Tak Papież skomentował spotkanie z 30 siostrami klauzurowymi na dziedzińcu seminarium Dobrego Jezusa w Aparecidzie, gdy opuszczał miasto. Zakonnice czekały na niego w strugach deszczu. Gdy się pojawił, okazały nadzwyczajny entuzjazm, a jedna z nich wyciągnęła książkę Papieża i poprosiła go o autograf. Skoro nie odmówił, wówczas pozostałe siostry poszły śladem pierwszej odważnej. Po podpisaniu ostatniej książki jedna z sióstr objęła ramieniem Ojca Świętego i poprosiła o wspólne zdjęcie. Scenariusz się powtórzył, w czego efekcie każda z sióstr stała się szczęśliwą posiadaczką zdjęcia z Papieżem w deszczu. Policjanci, z którymi później przywitał się papież Franciszek, byli miłosierni i poprosili go jeno wspólne zdjęcie.

Nie! – legalizacji narkotyków

Papież Franciszek zainaugurował działanie pawilonu dla uzależnionej młodzieży w Szpitalu św. Franciszka z Asyżu w Rio de Janeiro. Szpital św. Franciszka w dzielnicy Tijuca specjalizuje się w leczeniu uzależnień od narkotyków i alkoholu oraz darmowej opiece medyczno-chirurgicznej. Ma 500 łóżek. Jak powiedział szef Stowarzyszenia św. Franciszka, zarządzającego szpitalem, to szkoła uświęcenia, w której leczy się najlepszym lekarstwem, jakim jest miłość.
Na Papieża czekało 20 pacjentów i 300 osób korzystających z terapii. Mimo ciągle padającego deszczu, długo szedł do podium witając się, rozmawiając i błogosławiąc poszczególne osoby. W prezencie od podopiecznych Franciszek otrzymał 60-centymetrową figurę św. Franciszka z Asyżu, wyrzeźbioną przez byłego uzależnionego, 57-letniego artystę plastyka Miltona Pestillo. Inny były uzależniony, 43-letni Antônio de Oliveira Vera zrobił krzesło, na którym siedział papież, a 32-letni Ricardo Aparecido Luciano – gołąbka pokoju, którym udekorowano miejsce spotkania.
Po wspólnym odmówieniu modlitwy „Ojcze nasz” i błogosławieństwie, na zakończenie swej wizyty papież poświęcił tablicę, upamiętniającą inaugurację nowego pawilonu zdrowia psychicznego (Polo Integrado de Saúde Mental), w którym leczona będzie uzależniona młodzież. Jego budowę sfinansowała Włoska Konferencja Biskupia.
Papież powiedział (pełny tekst przemówienia):
Wszyscy musimy się nauczyć brania w objęcia, jak św. Franciszek, tych, którzy są w potrzebie. W Brazylii i na całym świecie jest wiele sytuacji wymagających wrażliwości, troski, miłości, takich jak walka z uzależnieniem chemicznym. Często jednak, w naszych społeczeństwach tym, co przeważa, jest egoizm. Jakże wielu „handlarzy śmierci” stosuje logikę władzy i pieniędzy za wszelką cenę! Plaga handlu narkotykami, która prowadzi do przemocy oraz sieje ból i śmierć, wymaga aktu odwagi całego społeczeństwa. Nie da się ograniczyć rozprzestrzeniania i oddziaływania uzależnienia chemicznego za pomocą liberalizacji narkotyków.

Trzeba wyciągnąć rękę do osób przeżywających trudności, do tych, którzy znaleźli się w mrokach uzależnienia, nie wiedząc być może nawet, jak do tego doszło, i powiedzieć im: możesz się podnieść, wyjść z tego, jest to trudne, ale możliwe, jeśli zechcesz. (…) to ty musisz się podnieść; jest to warunek konieczny! Znajdziesz wyciągniętą rękę osób, które chcą ci pomóc, ale nikt nie może piąć się w górę zamiast ciebie. Ale nigdy nie jesteście sami! Kościół i wielu ludzi jest blisko was. Patrzcie z ufnością przed siebie, wasza droga jest długa i trudna, ale patrzcie przed siebie (…) Chciałbym powtórzyć wam wszystkim: nie pozwólcie, by wam skradziono nadzieję! Ale chciałbym też powiedzieć: nie kradnijmy nadziei, co więcej – stawajmy się wszyscy tymi, którzy niosą nadzieję!

Na podstawie: KAI, Radia Watykańskiego

Zobacz także:

Dzień siódmy (28 lipca 2013)

Ostatni dzień ŚDM. Msza św. rozesłania, spotkanie z biskupami i wolontariuszami oraz wzruszające pożegnanie ... »

Dzień szósty (27 lipca 2013)

To już przedostatni dzień ŚDM. Po Mszy z biskupami i spotkaniu ze światem Brazylii, pełne entuzjazmu i wzruszeń czuwanie i adoracja Najświętszego Sakramentu. ... »

Napisz komentarz

Pola z * muszą być wypełnione. Email pozostanie ukryty

Chcę otrzymać mailem nowe komentarze do tego artykułu

Najnowsze komentarze

Najnowsze komentarze

kasia:
Fantastyczne są te relacje, dziękujemy wam!

Czego pielgrzymi w Rio potrzebują najbardziej?

Niedziela Młodych

Franciszek na Twitterze

Polecamy

Rio w Polsce

Nasze serwisy