Oprac. Karolina Mysłek

Dzień czwarty (25 lipca 2013)

„Chcę, żebyście wyszli na ulice. Chcę, żeby Kościół szedł ulicami. Chcę, byśmy bronili tego, czym jesteśmy” – dzielił się z argentyńską młodzieżą Papież na spontanicznym spotkaniu w katedrze Rio de Janeiro.

flickr.com/ZenitPro

Kruche naczynia

Jesteśmy i na zawsze pozostaniemy jedynie kruchymi naczyniami z gliny, w których Pan Bóg złożył ogromny skarb – powiedział do seminarzystów i ich rodzin Ojciec Święty na porannej Mszy św. w kaplicy w rezydencji arcybiskupa Rio de Janeiro. Dodał, że sprawdzianem stanu naszej duszy jest spowiedź i adoracja. Spowiedź pokazuje, czy jesteśmy świadomi swej kruchości. Umiejętność adoracji świadczy natomiast, że zdajemy sobie sprawę z wielkości daru.
Papież powiedział:
Kościół wiele wycierpiał i nadal cierpi, ilekroć ten, kto został powołany do przyjęcia skarbu w glinianym naczyniu, gromadzi skarb, troszczy się o zmianę swej glinianej natury i wierzy, że jest kimś lepszym, że nie jest już ulepiony z gliny. Jesteśmy z gliny na zawsze, nikt nas z tego nie wybawi. Jezus nas zabawia na swój sposób, a nie na sposób ludzki, prestiżu, pozorów, zaszczytnych miejsc. Stąd pochodzi karierowiczostwo w Kościele, które czyni tak wiele szkody.

Klucze do miasta dla Papieża

W Pałacu Miasta (Palácio da Cidade), będącego siedzibą siedzibą prefekta (burmistrza) Rio de Janeiro, Eduardo Paesa), Ojciec Święty otrzymał klucze miasta, a od młodego niepełnosprawnego sportowca honorowe obywatelstwo miasta.
Pobłogosławił również flagi XXXI Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpiady w Rio de Janeiro w 2016 r. – pierwszych w historii, jakie odbędą się w Ameryce Łacińskiej, i spotkał się z grupą brazylijskich sportowców. W prezencie otrzymał koszulkę w barwach brazylijskich, zielono-złotych z napisem „Papież Franciszek”.

Spotkanie w ubóstwie

Fawele zostały wpisane w program brazylijskiej pielgrzymki na specjalną prośbę Papieża. Wizyta ta ma z jednej strony potwierdzić godność wielu ludzi, którzy żyją w ciężkich warunkach w skonstruowanych przez siebie barakach, bardzo często w otoczeniu środowisk przestępczych, w atmosferze przemocy; z drugiej strony ma zwrócić uwagę na położenie mieszkańców faweli i skłonić władze do starań o poprawę ich sytuacji i zapewnianie pracy i nadziei na przyszłość. W 6 tys. 328 fawelach żyje 11 proc. 195-milionowej populacji Brazylijczyków. Wielu z nich to młodzi ludzie.
Mieszkańcy Comunidade de Varginha, faweli, którą odwiedził papież Franciszek w dzielnicy Maguinhos w Rio de Janeiro, przygotowali la niego niezwykły prezent: mozaikę – herb papieski, zrobioną z surowców wtórnych. Mozaika został wykonana z następujących elementów: tarcza – z kamieni koloru niebieskiego i morskiego, które reprezentują kamienie brazylijskie; mitra i klucze św. Piotra – klucze do domów i poświęcone medaliki (dary od społeczności, która chciała ofiarować coś papieżowi, nawet jeśli miałoby to być bardzo proste); słońce – z puszek; gwiazda i krzyże – z wieczka od opakowania od ciastek; płatki kwiatów – z trawy cytrynowej; węzły i frędzle – z kabli telefonicznych; litery IHS i krzyż – z opakowania po czekoladzie; oprawa – brązowy materiał, który reprezentuje ubranie św. Franciszka z Asyżu; tło mozaiki – z medalików. Pod mozaiką znajduje się list od młodych mieszkańców faweli do papieża, którzy życzą mu błogosławieństwa na czas pontyfikatu.

Papież powiedział (pełny tekst przemówienia:
...kiedy wielkodusznie przyjmujemy kogoś i czymś się z tą osobą dzielimy – odrobiną jedzenia, miejscem w naszym domu, naszym czasem – nie tylko nie stajemy się biedniejsi, ale się ubogacamy. (…) Jak mówi przysłowie, zawsze można „dolać więcej wody do zupy”! ...prawdziwe bogactwo kryje się nie w rzeczach, ale w sercu!

...istnieje także głębszy głód – głód szczęścia, który może zaspokoić tylko Bóg. Głód godności. Nie ma prawdziwej promocji dobra wspólnego ani prawdziwego rozwoju człowieka, gdy nie uwzględnia się podstawowych filarów, na których opiera się państwo – jego dóbr niematerialnych: życia, które jest darem Bożym, wartością, którą zawsze należy chronić i promować; rodziny, będącej podstawą współistnienia społecznego i środkiem zapobiegającym dezintegracji społeczeństwa; integralnej edukacji, która nie sprowadza się jedynie do przekazywania informacji w celu osiągnięcia zysku; zdrowia, które musi oznaczać integralny dobrobyt osoby, obejmujący wymiar duchowy, niezbędny do równowagi człowieka i zdrowego współistnienia; bezpieczeństwa, w przekonaniu, że przemoc można pokonać jedynie zaczynając od przemiany ludzkiego serca.

Wy, drodzy młodzi, jesteście szczególnie wrażliwi na niesprawiedliwość, ale często jesteście rozczarowani faktami świadczącymi o korupcji, ludźmi, którzy zamiast starać się o dobro wspólne, dbają o własny interes. Także wam i wszystkim mówię: nigdy się nie zniechęcajcie, nigdy nie traćcie ufności, nie pozwólcie, by zgasła nadzieja. Rzeczywistość może się zmienić, człowiek może się zmienić. Starajcie się jako pierwsi nieść dobro, nie przyzwyczajać się do zła, ale je pokonywać dobrem.

Nieplanowane spotkanie z młodymi Argentyńczykami

W ostatniej chwili na prośbę Ojca Świętego zorganizowano nieformalne spotkanie z młodzieżą argentyńską. Odbyło się ono w katedrze św. Sebastiana. Dotarło tam 30 tys. młodych, z czego 5 tys. zmieściło się w świątyni. Reszta stała na zewnątrz w deszczu.

Papież powiedział (pełny tekst przemówienia):

Chcę, żebyście wyszli na ulice. Chcę, żeby Kościół szedł ulicami. Chcę, byśmy bronili tego, czym jesteśmy. Przyzwyczajenie jest zamknięciem się w samych sobie. Parafie powinny wyjść na ulice. Jeśli nie, skończą jako organizacje pozarządowe. A Kościół nie może być organizacją pozarządową.

Wiara w Jezusa Chrystusa nie jest żartem, to sprawa bardzo poważna. Zgorszeniem jest to, że Bóg przyszedł, aby być jednym z nas. Zgorszeniem jest to, że umarł na krzyżu. To zgorszenie: zgorszenie krzyża. Krzyż nadal budzi zgorszenie. Ale jest to jedyna droga pewna: droga krzyża, droga Jezusa, droga Wcielenia Jezusa. Proszę, nie róbcie mieszanki z wiary w Jezusa Chrystusa.

Copacabana wita Papieża

W drodze na Święto Powitania Ojciec Święty wielokrotnie zatrzymywał papamobile, aby ucałować podawane mu dzieci lub wypić serwowaną przez pielgrzymów yerba mate w charakterystycznym naczyniu. Wymienił się również piuską z jednym z młodych ludzi.
W czasie spotkania, na które przybyło milion młodych – przedstawiciele niemal 180 krajów świata, Papież podkreślił, że celem Światowego Dnia Młodzieży jest odnowienie przez młodych swojej wierności wobec Jezusa Chrystusa i Jego odkupieńczego krzyża. Prosił również o modlitwę za młodych Francuzów, którzy nie dotarli do Rio de Janeiro na skutek tragicznego wypadku w Gujanie Francuskiej, zwłaszcza za Sophię, która straciła życie.

Papież powiedział (pełny tekst przemówienia):
Dzisiaj Jezus wciąż nas pyta: Czy chcesz być moim uczniem? Czy chcesz być moim przyjacielem? Czy chcesz być świadkiem mojej Ewangelii? W połowie obecnego Roku Wiary pytania te zachęcają nas do odnowienia naszego zaangażowania jako chrześcijan. Wasze rodziny i wspólnoty lokalne przekazały wam wielki dar wiary, wzrósł w was Chrystus. Przybyłem dziś, aby umocnić was w tej wierze, wierze w żyjącego Chrystusa, który w was mieszka, ale przybyłem też, aby mnie samego umocnił entuzjazm waszej wiary! Bracia i przyjaciele, witajcie na 28. Światowym Dniu Młodzieży w tym wspaniałym mieście Rio de Janeiro!

Następnie do Papieża podchodzili przedstawiciele pięciu kontynentów. Później w formie scenek i śpiewem przedstawiono poszczególne regiony Brazylii.
Kolejnym punktem spotkania na plaży Copacabana, na której wciąż padał rzęsisty deszcz, była Liturgia Słowa Święta Powitania 28. Światowego Dnia Młodzieży.

Papież powiedział (pełny tekst przemówienia):
...„dodaj wiary”, a twoje życie nabierze nowego smaku, będzie miało busolę, wskazującą kierunek; „dodaj nadziei”, a każdy twój dzień będzie oświecony i twój horyzont nie będzie już ciemny, lecz pełen światła; „dodaj miłości”, a twoje życie będzie jak dom zbudowany na skale, twoje podążanie będzie radosne, bo spotkasz wielu przyjaciół, którzy idą wraz z tobą. Dodaj wiary, dodaj nadziei, dodaj miłości! Powtórzmy razem: Dodaj wiary, dodaj nadziei, dodaj miłości!

...mówię wam z mocą: „dodaj Chrystusa” do swojego życia, a znajdziesz przyjaciela, któremu zawsze możesz ufać; „dodaj Chrystusa” a zobaczysz, że rosną skrzydła nadziei, pozwalającej przemierzać drogę przyszłości; „dodaj Chrystusa”, a twoje życie będzie pełne Jego miłości, będzie życiem owocnym.
Drogi młodzieńcze, droga dziewczyno, „dodaj Chrystusa” do swego życia. W tych dniach On czeka na ciebie w swoim Słowie. Słuchaj Go uważnie, a twoje serce rozgrzeje Jego obecność. „Dodaj Chrystusa”: On ciebie przyjmuje w sakramencie przebaczenia, aby swoim miłosierdziem uleczyć rany grzechu. Nie bój się prosić Boga o przebaczenie. On nigdy nie przestaje nam przebaczać, jak miłujący nas ojciec. Bóg jest czystym miłosierdziem! „Dodaj Chrystusa”, On na ciebie czeka, byś spotkał się z Jego Ciałem w Eucharystii, sakramencie Jego obecności, Jego ofiary miłości, i w człowieczeństwie wielu ludzi młodych, którzy cię wzbogacą swoją przyjaźnią, dodadzą ci otuchy swoim świadectwem wiary, nauczą cię języka miłości, dobroci, służby. Także ty, drogi młodzieńcze, droga dziewczyno, możesz być radosnym świadkiem Jego miłości, odważnym świadkiem Jego Ewangelii, aby wnosić w ten nasz świat trochę światła.

Na podstawie: KAI, Radia Watykańskiego

Zobacz także:

Dzień siódmy (28 lipca 2013)

Ostatni dzień ŚDM. Msza św. rozesłania, spotkanie z biskupami i wolontariuszami oraz wzruszające pożegnanie ... »

Dzień szósty (27 lipca 2013)

To już przedostatni dzień ŚDM. Po Mszy z biskupami i spotkaniu ze światem Brazylii, pełne entuzjazmu i wzruszeń czuwanie i adoracja Najświętszego Sakramentu. ... »

Napisz komentarz

Pola z * muszą być wypełnione. Email pozostanie ukryty

Chcę otrzymać mailem nowe komentarze do tego artykułu

Najnowsze komentarze

Najnowsze komentarze

Aga:
Było cudownie. Czuło się Boga wszędzie. Może po wyjściu ze szpitala nie mogłam być na całym spotkaniu Młodych ale niczego nie żałuję!!! Byłam krócej ale wiele skorzystałam. Było to coś wspaniałego. Będę o Tym pamiętać zawsze: " Chrystus nas zaprasza Przyjdźcie przyjaciele, Chrystus nas posyła bądźcie misjonarzami" . To w życiu się liczy Bóg i Jego miłość.

Młody Kościół świętuje - Rio w Krakowie rozpoczęte

Niedziela Młodych

Franciszek na Twitterze

Polecamy

Rio w Polsce

Nasze serwisy