da (KAI Rio de Janeiro) / Rio de Janeiro / KAI

Musical o Janie Pawle II

Historia życia Karola Wojtyły, opowiedziana portugalskimi pieśniami i ilustrowana zdjęciami miejsc związanych z jego życiem. Musical „Lolek” był jednym z hitów Festiwalu Młodych podczas Światowego Dnia Młodzieży w Rio de Janeiro.

www.festiwal2013.pl

Spektakl przygotowała brazylijska wspólnota „Shalom” specjalnie na tegoroczny Światowy Dzień Młodzieży. Reżyser i scenarzysta, Wilde Fabio Alcenar, przygotowując się do pracy nad tekstem, odwiedził Polskę i miejsca związane z Karolem Wojtyłą, aby jak najlepiej oddać w musicalu historię i atmosferę, w jakiej dorastał przyszły papież.
Odtwórcą tytułowej roli jest Carlos Alberto – student chemii, pochodzący z Pessoa w stanie Paraiba. „Bardzo się cieszę, że gram Karola Wojtyłę. To oczywiście wielki zaszczyt, mogłem też poznać bliżej historię życia Papieża i to dało mi dużo do myślenia, stało się dla mnie inspiracją” - mówił Carlos w rozmowie dla www.rio13.com
Wspólnota Shalom, zajmująca się ewangelizacją m.in. poprzez sztukę, znana jest z pięknych kompozycji muzycznych. Do stworzenia utworów do musicalu „Lolek”, członkowie wspólnoty zaprosili m.in. gwiazdy brazylijskiej muzyki chrześcijańskiej, Bruno Camuratiego i Eduarda Taufic.
„Lolek” to wspaniały musical, przybliżający życie i osobowość papieża, który jest znakiem naszych czasów. To wielka przyjemność, współtworzyć tę superprodukcję” - mówił przed premierą Eduardo Taufic.
„Te utwory są bardzo dynamiczne i refleksyjne zarazem – wyjaśniał Alcenar na stronie Wspólnoty Shalom – Chcemy dotrzeć do młodzieży używając języka dla niej zrozumiałego, przez który mogą poznać Boga. W musicalu zamierzamy też pokazać ludzką wrażliwość – wrażliwość Jana Pawła II. To wielkie i zarazem fantastyczne wyzwanie, móc patrzeć, jak Bóg wchodzi ze Swoją łaską pośród ludzi”.
Zdjęcia miejsc, w których Karol Wojtyła spędził dzieciństwo i młodość, stroje nawiązujące do polskiej codzienności przed- i powojennej, pełna ekspresji gra młodych aktorów i znakomita oprawa muzyczna – wszystko razem sprawiało, że widzowie, wśród których najwięcej było pielgrzymów z Ameryki Południowej, byli poruszeni spektaklem. Pierwszego dnia, podczas Festiwalu Młodych w Rio de Janeiro obejrzało go ok. 2000 osób.
„Nie znaliśmy wcześniej Polski – mówili wychodząc z teatru – ta sztuka pomogła nam poznać bł. Jana Pawła II w zupełnie inny sposób, niż książki biograficzne. To było niepowtarzalne przeżycie, szczególnie tutaj, tak daleko od Jego ojczyzny.”
Wspólnota Shalom powstała w Brazylii w 1982 r., jako owoc wizyty Jana Pawła II i jego apelu o ewangelizację młodych ludzi oddalonych od Kościoła. We wspólnocie działa ponad 30000 osób, duchownych i świeckich. Są obecni w 60 diecezjach Brazylii i na terenie 16 innych państw. Zajmują się działalnością kulturalną, prowadzą szkoły i ośrodki wychowawcze. W październiku 2012 r. członkowie wspólnoty podczas tygodniowego pobytu w Polsce zachęcali do poznania brazylijskiego Kościoła i udziału w ŚDM w Rio de Janiero.

Zobacz także:

Brazylijska prasa z entuzjazmem o ŚDM w Krakowie

Relacje, podsumowania, komentarze z pielgrzymki papieża Franciszka na 28. Światowy Dzień Młodzieży w Rio de Janeiro dominują w dzisiejszej brazylijskiej prasie. ... »

Spotkanie z wolontariuszami

Do trwania w wielkoduszności wobec Boga i ludzi zachęcił papież wolontariuszy posługujących podczas XXVIII Światowego Dnia Młodzieży w Rio de Janeiro. ... »

Napisz komentarz

Pola z * muszą być wypełnione. Email pozostanie ukryty

Chcę otrzymać mailem nowe komentarze do tego artykułu

Najnowsze komentarze

Najnowsze komentarze

Aga:
Było cudownie. Czuło się Boga wszędzie. Może po wyjściu ze szpitala nie mogłam być na całym spotkaniu Młodych ale niczego nie żałuję!!! Byłam krócej ale wiele skorzystałam. Było to coś wspaniałego. Będę o Tym pamiętać zawsze: " Chrystus nas zaprasza Przyjdźcie przyjaciele, Chrystus nas posyła bądźcie misjonarzami" . To w życiu się liczy Bóg i Jego miłość.

Młody Kościół świętuje - Rio w Krakowie rozpoczęte

Niedziela Młodych

Franciszek na Twitterze

Polecamy

Rio w Polsce

Nasze serwisy