Jak przebiegła noc na Copacabanie

Minionej nocy Copacabana zamieniła się w wielki hostel pod chmurką.

O. Waldemar Gonczaruk CSsR

Tylko niektórzy mieli ze sobą małe namioty. Pozostali rozkładali śpiwory wprost na piasku lub na asfalcie jezdni. Zajęta była niemal cała szerokość wielopasmowej alei. Pielgrzymi spali także pod eleganckimi hotelami, za nocleg w których płaci się niekiedy kilkaset dolarów za noc.
Dla tych, którzy postanowili jednak na kilka godzin spędzić u goszczących ich rodzin lub w szkołach, gdzie byli wcześniej zakwaterowani, władze miasta podstawiły specjalne autobusy, rozwożące młodzież do dalekich dzielnic Rio de Janeiro. Do centrum natomiast kursowało metro, do którego tym razem można było dostać się bez większych problemów.
Mimo, że młodzi otrzymali paczki z suchym prowiantem, na Copacabanie oblężone były nieliczne, czynne w nocy, bary kanapkowe i sklepy. Olbrzymie kolejki ustawiały się do przenośnych toalet ustawionych wzdłuż alei Atlantyckiej.
Niektórzy uczestnicy ŚDM mieli jeszcze na tyle siły, że przed północą wciąż tańczyli na Copacabanie.
Wczorajsze czuwanie modlitewne z udziałem papieża zgromadziło – według organizatorów – około 3 mln ludzi – zarówno młodych pielgrzymów z całego świata, jak i wielu mieszkańców Rio de Janeiro. Oznacza to, że XXVIII ŚDM jest już drugim co do liczebności w historii w tych spotkań - po Manili na Filipinach, gdzie w 1995 r. na kończącej ŚDM Mszy św. zgromadziło się co najmniej 4 mln ludzi.
Nie jest jednak wykluczone, że ten rekord zostanie dziś pobity w Rio de Janeiro, jako że wielu brazylijskich katolików wybiera się na papieską Mszę, w czasie której zostanie ogłoszone miejsce kolejnych obchodów ŚDM za trzy lata.

Zobacz także:

Brazylijska prasa z entuzjazmem o ŚDM w Krakowie

Relacje, podsumowania, komentarze z pielgrzymki papieża Franciszka na 28. Światowy Dzień Młodzieży w Rio de Janeiro dominują w dzisiejszej brazylijskiej prasie. ... »

Spotkanie z wolontariuszami

Do trwania w wielkoduszności wobec Boga i ludzi zachęcił papież wolontariuszy posługujących podczas XXVIII Światowego Dnia Młodzieży w Rio de Janeiro. ... »

Napisz komentarz

Pola z * muszą być wypełnione. Email pozostanie ukryty

Chcę otrzymać mailem nowe komentarze do tego artykułu

Najnowsze komentarze

Najnowsze komentarze

Maria:
Serdeczne podziękowania dla Księdza Infułata i całej Redakcji Niedzieli za stworzenie nam, tym, którzy zostali w kraju możliwości przeżywania tego wielkiego wydarzenia jakim są Światowe Dni Młodzieży z Papieżem Franciszkiem. Ekipie w Rio szczególne podziękowania za doskonały przekaz...niektóre materiały z iście południowoamerykańskim temperamentem...Gratuluję pomysłu i realizacji.

Program 28. ŚDM w Rio de Janeiro: 23-28 lipca

Niedziela Młodych

Franciszek na Twitterze

Polecamy

Rio w Polsce

Nasze serwisy