tom, rl (KAI) / Rio de Janeiro / KAI

Z udziałem ok. 3 mln rozpoczęła się Msza św. wieńcząca ŚDM

Z udziałem ok. 3 mln rozpoczęła się pod przewodnictwem papieża Franciszka Msza św. "rozesłania" wieńcząca 28. Światowy Dzień Młodzieży w Rio de Janeiro. Po modlitwie "Anioł Pański" Ojciec Święty ogłosi miejsce kolejnych obchodów ŚDM za trzy lata.

flickr.com/ZenitPro

W Rio De Janeiro panuje piękna słoneczna pogoda. Podobnie jak w minionych dniach papież odbył triumfalny przejazd przez Copacabanę. Pozdrawiały go setki tysięcy ludzi. Są wśród nich uczestnicy XXVIII Światowego Dnia Młodzieży oraz mieszkańcy Rio de Janeiro. Co raz papamobile zatrzymywał się. Papież witał się ze zgromadzonymi ludźmi, ściskał ich dłonie i błogosławił. W stronę papieskiego samochodu rzucano prezenty dla Ojca Świętego.
Wznoszono okrzyki: "Viva Papa!", "Viava Jesus Christus", "Niech żyje lud Boży!" Powiewały flagi 180 państw świata, które reprezentuje zgromadzona na Copacabanie młodzież. Przy ołtarzu jest grupa polskiej młodzieży ubrana w stroje góralskie. Odśpiewano hymn ŚDM i odmówiono modlitwy "Ojcze nasz", "Zdrowaś Mario".
Papież po przybyciu na Copacabanę został powitany tańcem. 3 mln młodych z całego świata przygotowało bowiem dla papieża flash mob. Po względem liczby osób, które w nim wzięły udział był to prawdopodobnie największy zbiorowy taniec w historii.
Mszę św. z papieżem koncelebruje kilkuset biskupów i tysiące księży z całego świata. Są wśród nich polscy biskupi z kard. Stanisławem Dziwiszem, metropolitą krakowskim i kard. Kazimierzem Nyczem, metropolitą warszawskim na czele. Jest kard. Stanisław Ryłko, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich, która organizuje ŚDM już od niemal 30 lat. Purpurat zabierze głos na zakończenie Mszy św.
W Mszy św. wieńczącej ŚDM biorą udział m. in.: prezydent Brazylii Dilma Rousseff i prezydent Argentyny Cristina Fernández de Kirchner. Przybyli także prezydenci Chile, Sebastián Piñera i Panamy, Ricardo Martinelli.
Duża cześć pielgrzymów po wieczornym czuwaniu modlitewnym z Ojcem Świętym nocowała na plaży Copacabana.
Wczorajsze czuwanie modlitewne z udziałem papieża zgromadziło – według organizatorów – około 3 mln ludzi – zarówno młodych pielgrzymów z całego świata, jak i wielu mieszkańców Rio de Janeiro. Oznacza to, że XXVIII ŚDM jest już drugim co do liczebności w historii w tych spotkań - po Manili na Filipinach, gdzie w 1995 r. na kończącej ŚDM Mszy św. zgromadziło się co najmniej 4 mln ludzi.
Po Mszy św. papież zje obiad z orszakiem papieskim w refektarzu ośrodka studiów Sumaré. O godz. 16.00 (21.00 czasu polskiego) Franciszek spotka się z członkami Komitetu Koordynacyjnego CELAM (Latynoamerykańskiej Rady Biskupiej) i wygłosi do nich przemówienie.
O godz. 17.30 (22.30) Ojciec Święty uda się do Rio Centro gdzie w pawilonie 5. spotka się z wolontariuszami XXVIII ŚDM
Na godz. 18.30 (23.30) przewidziana jest ceremonia pożegnania na lotnisku Galeão a o godz. 19.00 (00.00) papież odleci do Rzymu.
Wstępnie podsumowując, w kończącym się dzisiaj ŚDM wzięło udział ok. 3 mln młodych ludzi z 180 krajów świata. Najwięcej młodzieży pochodziło z Brazylii, Argentyny, USA, Chile, Włoch, Wenezueli, Francji, Paragwaju, Peru Meksyku i ok. 2 tys. z Polski.
W ŚDM wzięło udział 664 biskupów, w tym 28 kardynałów, 7814 kapłanów i 631 diakonów. ŚDM wspomagało 60 tys. wolontariuszy z całego świata, w tym 165 Polaków.
Relacje z ŚDM dawało ok. 6 tys. dziennikarzy i innych pracowników mediów.

Zobacz także:

Brazylijska prasa z entuzjazmem o ŚDM w Krakowie

Relacje, podsumowania, komentarze z pielgrzymki papieża Franciszka na 28. Światowy Dzień Młodzieży w Rio de Janeiro dominują w dzisiejszej brazylijskiej prasie. ... »

Spotkanie z wolontariuszami

Do trwania w wielkoduszności wobec Boga i ludzi zachęcił papież wolontariuszy posługujących podczas XXVIII Światowego Dnia Młodzieży w Rio de Janeiro. ... »

Napisz komentarz

Pola z * muszą być wypełnione. Email pozostanie ukryty

Chcę otrzymać mailem nowe komentarze do tego artykułu

Najnowsze komentarze

Najnowsze komentarze

Maria:
Serdeczne podziękowania dla Księdza Infułata i całej Redakcji Niedzieli za stworzenie nam, tym, którzy zostali w kraju możliwości przeżywania tego wielkiego wydarzenia jakim są Światowe Dni Młodzieży z Papieżem Franciszkiem. Ekipie w Rio szczególne podziękowania za doskonały przekaz...niektóre materiały z iście południowoamerykańskim temperamentem...Gratuluję pomysłu i realizacji.

Program 28. ŚDM w Rio de Janeiro: 23-28 lipca

Niedziela Młodych

Franciszek na Twitterze

Polecamy

Rio w Polsce

Nasze serwisy