KM

Kraków - stolicą ŚDM 2016!!!

Jest oficjalne potwierdzenie: Kraków będzie stolicą Światowych Dni Młodzieży w 2016 r. - ogłosił papież Franciszek

O. Waldemar Gonczaruk CSsR

Jest oficjalne potwierdzenie: Kraków będzie stolicą Światowych Dni Młodzieży w 2016 r. - ogłosił papież Franciszek przed modlitwą „Anioł Pański”, odmówioną na zakończenie Mszy św. rozesłania ŚDM 2014. Jest tradycją, że na koniec Dnia Młodzieży ogłaszane jest miejsce kolejnych. Po Częstochowie w 1991 r. Polska będzie po raz drugi gościć młodych z całego świata na spotkaniu z papieżem. Dzisiejszą decyzję szczególnie entuzjastycznie przyjęła polska młodzież zgromadzona na plaży Copacabana.
„Kraków i Polska radują się, że na nowo staje się miastem i państwem młodości. Cieszymy się, że Ojciec Święty Franciszek zapowiedział, że Światowy Dzień Młodzieży odbędzie się w Polsce, w Krakowie. Polsce potrzebne jest” - powiedział kard. Dziwisz.
„Trzeba pamiętać, że to wyróżnienie, wielki dar, ta wielka łaska to jest przede wszystkim wielkie wyzwanie i wielkie zadanie, nie tylko organizacyjne, choć też, ale przede wszystkim wielkie zadanie dawania świadectwa wiary młodzieży polskiej, wobec tych wszystkich, którzy przyjadą” - zauważył kard. Nycz. Jak stwierdził do wydarzenia tego trzeba się przygotować przez lata katechez, modlitw i spotkań.
Abp Józef Michalik powiedział z kolei, że tego rodzaju inicjatywy są świadectwem zewnętrznym, potrzebnym nam i młodzieży. Dodał: „Jestem dobrej myśli. Sprostamy temu wyzwaniu. Jeśli nie bogactwem zewnętrznym to bogactwem wewnętrznym, duchowym, życzliwością, gościnnością i serdecznością, której nie powinno w Polsce zabraknąć dla młodych, którzy przyjadą na spotkanie z papieżem”.
Ks. Suchodolski, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM, poinformował, że jakkolwiek organizatorem Światowego Dnia Młodzieży w Polsce, od strony programowej, logistycznej, ekonomicznej i prawnej, będzie archidiecezja krakowska. Wszystko to będzie zadaniem komitetu organizacyjnego, który zostanie powołany przez metropolitę krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza. „Nie mniej jednak jest to także wyzwanie dla Kościoła w całej naszej ojczyźnie” - powiedział ks. Suchodolski

Przemówienie papież Franciszka wygłoszone przed modlitwą "Anioł Pański"

Drodzy Bracia i Siostry!

Na zakończenie tej Eucharystii, przez którą wznieśliśmy do Boga nasz hymn chwały i wdzięczności za wszystkie łaski otrzymane podczas tego Światowego Dnia Młodzieży, chciałbym podziękować jeszcze abpowi Oraniemu Tempeście i kard. Stanisławowi Ryłce za skierowane do mnie słowa. Dziękuję również wam, drodzy młodzi, za wszystkie radości, jakich dostarczyliście mi w tych dniach. Dziękuję! Każdy z was jest w moim sercu! Teraz kierujemy nasze spojrzenie ku niebieskiej Matce, Najświętszej Maryi Pannie. W tych dniach Jezus usilnie wzywał was, abyście byli Jego uczniami-misjonarzami. Słuchaliście głosu Dobrego Pasterza, który was wzywał po imieniu, i rozpoznaliście głos, który was wołał (por. J 10, 4). Czyż nie jest prawdą, że w tym głosie, rozbrzmiewającym w waszych sercach, odczuliście czułość miłości Boga? Że doświadczyliście piękna postępowania za Chrystusem, razem, w Kościele? Że zrozumieliście lepiej, iż Ewangelia jest odpowiedzią na pragnienie życia jeszcze pełniejszego? (por. J 10, 10). Czy to prawda?

Niepokalana Dziewica wstawia się za nami w niebie jak dobra matka, która strzeże swoich dzieci. Niech Maryja poprzez swoje życie uczy nas, co znaczy być uczniem- misjonarzem. Za każdym razem, kiedy odmawiamy Anioł Pański, wspominamy wydarzenie, które na zawsze zmieniło historię ludzkości. Kiedy anioł Gabriel zwiastował Maryi, że zostanie Matką Jezusa, Zbawiciela, Ona nie rozumiejąc nawet pełnego znaczenia tego powołania, zaufała Bogu, i odpowiedziała: „Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa twego!” (Łk 1, 38). A co zrobiła zaraz potem? Otrzymawszy łaskę bycia Matką Słowa Wcielonego, nie zatrzymała tego daru dla siebie. Poczuła się odpowiedzialna i wyruszyła, wyszła ze swojego domu i udała się w pośpiechu, aby wesprzeć swoją krewną Elżbietę, która potrzebowała pomocy (por. Łk 1, 38-39). Uczyniła gest miłości, miłosierdzia, konkretnej służby, niosąc Jezusa, którego miała w swym łonie. A uczyniła to pośpiesznie!

Oto, drodzy przyjaciele, nasz wzór. Ta, która otrzymała od Boga najcenniejszy dar, w pierwszym odruchu, odpowiadając na niego, wyrusza w drogę, aby służyć i nieść Jezusa. Prośmy Matkę Bożą, aby pomagała również nam dawać radość Chrystusa członkom naszych rodzin, naszym kolegom, przyjaciołom, wszystkim. Nigdy nie bójcie się być wielkoduszni względem Chrystusa. To się opłaca! Wychodzić i iść odważnie i z wielkodusznością, aby każdy człowiek mógł spotkać Pana.

Drodzy młodzi, jesteśmy umówieni na spotkanie na najbliższy Światowy Dzień Młodzieży w 2016 r. w Krakowie, w Polsce. Przez matczyne wstawiennictwo Maryi prośmy o światło Ducha Świętego na drogę, która nas poprowadzi ku temu nowemu etapowi radosnego świętowania wiary i miłości Chrystusa. Módlmy się teraz wspólnie...

Na podstawie KAI

Zobacz także:

Brazylijska prasa z entuzjazmem o ŚDM w Krakowie

Relacje, podsumowania, komentarze z pielgrzymki papieża Franciszka na 28. Światowy Dzień Młodzieży w Rio de Janeiro dominują w dzisiejszej brazylijskiej prasie. ... »

Spotkanie z wolontariuszami

Do trwania w wielkoduszności wobec Boga i ludzi zachęcił papież wolontariuszy posługujących podczas XXVIII Światowego Dnia Młodzieży w Rio de Janeiro. ... »

Napisz komentarz

Pola z * muszą być wypełnione. Email pozostanie ukryty

Chcę otrzymać mailem nowe komentarze do tego artykułu

Najnowsze komentarze

Najnowsze komentarze

kasia:
Fantastyczne są te relacje, dziękujemy wam!

Czego pielgrzymi w Rio potrzebują najbardziej?

Niedziela Młodych

Franciszek na Twitterze

Polecamy

Rio w Polsce

Nasze serwisy