st (KAI/RV) / Rio de Janeiro / KAI

Pełny sukces papieskiej pielgrzymki do Brazylii

Myślę, że jest to podróż, zakończona pełnym sukcesem i realizacją wyznaczonych celów – stwierdził w wypowiedzi dla Radia Watykańskiego jego dyrektor, a zarazem rzecznik Watykanu, ks. Federico Lombardi SJ. Zaznaczył, że papieskie orędzie skierowane było nie tylko do młodzieży, ale także do Brazylii i kontynentu latynoamerykańskiego.

O. Waldemar Gonczaruk CSsR

Ks. Lombardi podkreślił, że chodzi nie tylko o sukces zewnętrzny, ale także wewnętrzny – to znaczy zdolność pojęcia papieskiego orędzia przez tych, do których było ono skierowane. Wskazał na oryginalność ujęcia problemów młodzieży, w kontekście, w którym ona żyje, w rzeczywistości społecznej i kościelnej. Zarówno poprzez wypowiedziane słowa jak i gesty papież Franciszek nawiązał dialog z całym społeczeństwem. Nie były to więc słowa skierowane wyłącznie do młodych, ale także do znaczenie szerszego kręgu odbiorców.
Rzecznik Stolicy Apostolskiej wielką wagę przywiązuje do dwóch przemówień – do biskupów brazylijskich i tego, które wygłosił do CELAM – wskazujących szeroką perspektywę misji i życia Kościoła.
Pytany o wybór Krakowa jako miejsca XXXI Światowego Dnia Młodzieży ks. Lombardi wskazał, że będzie on poniekąd hołdem dla błogosławionego, a niebawem świętego Jana Pawła II – inicjatora tych spotkań, będących jedną z najbardziej płodnych inicjatyw Papieża-Polaka.
Zdaniem ks. Lombardiego pierwsza podróż zagraniczna Papieża Franciszka umożliwiła, aby dostrzec go w jego środowisku, na swojej ziemi, mówiącego językiem spontanicznym. Rzecznik podkreślił doskonałą interakcję Ojca Świętego z otaczającymi go wiernymi, umiejętność przekazywania mocnego orędzia. Zauważył, że posługiwał się on wyrażeniami bardzo konkretnymi i skutecznymi. Choć czyni tak na co dzień w Rzymie, to w Rio były one jakby jeszcze bardziej spontaniczne.
Jezuita wyznał, że obecna podróż dla współpracowników Ojca Świętego stanowiła okazję, by lepiej go poznać, doceniając bogactwo jakim jest dla Kościoła powszechnego papież pochodzący z Ameryki Łacińskiej. Zdaniem ks. Lombardiego pielgrzymka ta, w kontekście spontaniczności i dynamiki może być bodźcem do odnowy i odmłodzenia całego Kościoła, a zwłaszcza nieco znużonego, czy zrutynizowanego europejskiego, czy innych kontynentów.

Zobacz także:

Brazylijska prasa z entuzjazmem o ŚDM w Krakowie

Relacje, podsumowania, komentarze z pielgrzymki papieża Franciszka na 28. Światowy Dzień Młodzieży w Rio de Janeiro dominują w dzisiejszej brazylijskiej prasie. ... »

Spotkanie z wolontariuszami

Do trwania w wielkoduszności wobec Boga i ludzi zachęcił papież wolontariuszy posługujących podczas XXVIII Światowego Dnia Młodzieży w Rio de Janeiro. ... »

Napisz komentarz

Pola z * muszą być wypełnione. Email pozostanie ukryty

Chcę otrzymać mailem nowe komentarze do tego artykułu

Najnowsze komentarze

Najnowsze komentarze

kasia:
Fantastyczne są te relacje, dziękujemy wam!

Czego pielgrzymi w Rio potrzebują najbardziej?

Niedziela Młodych

Franciszek na Twitterze

Polecamy

Rio w Polsce

Nasze serwisy