Katarzyna Jaskólska

Duch Święty nas orzeźwiał

Plac przy figurze Chrystusa Króla Wszechświata w Świebodzinie 27 lipca zmienił się w istną patelnię. Ale nawet słońce w szczytowej formie nie odstraszyło młodych ludzi, którzy tamtego dnia (i nocy) stworzyli most ze swoimi rówieśnikami z całego świata, modlącymi się w Rio de Janeiro na Światowych Dniach Młodzieży.

Ks. Adrian Put

- Podoba mi się, że jest tu tyle młodzieży, która wierzy w Pana Jezusa, która uczestniczy w życiu Kościoła i chce się tym dzielić, nie zostaje z wiarą w swoim domu, w swoim pokoju, tylko wychodzi z tym w świat – powiedział Radek Zieliński, uczestnik spotkania. – Myślę, że jest to świadectwo bardzo pożądane w dzisiejszych czasach. Świetny modlitewny klimat. Co prawda było gorąco, ale Duch Święty nas orzeźwiał.
Ze względu na różnicę czasu trzeba było czekać aż do północy na połączenie z Rio. Na telebimie transmitowano wjazd papieża Franciszka i jego powitanie z młodzieżą. Następnie w obu miejscach jednocześnie wystawiono Najświętszy Sakrament i odbyła się adoracja.
Świebodzin to miejsce nieprzypadkowe. - Niedługo po tym, jak poświęcono figurę Chrystusa w Świebodzinie, papież Benedykt XVI ogłosił, że kolejne Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Rio de Janeiro, tam gdzie figura Chrystusa Zbawiciela. Skojarzenie i pomysł, żeby coś zrobić i u nas, było natychmiastowe – wspomina ks. Robert Patro, diecezjalny duszpasterz dzieci i młodzieży. – Rio w Świebodzinie to pomysł naszej młodzieży. To szczególne miejsce. Nazywam je polami wiary. Obserwuję, że przyjeżdża tu mnóstwo ludzi, jedni uprawiają tzw. turystykę religijną, ale inny przyjeżdżają, żeby szczerze się modlić. Ta figura, znak Chrystusa Króla i Pana naprawdę przyciąga. Ludzie tu uczą się wiary.
Na placu zgromadziła się młodzież z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, koszalińsko-kołobrzeskiej, szczecińsko-kamieńskiej, wrocławskiej, świdnickiej, legnickiej i poznańskiej. – W sumie ok. 3 tys. ludzi, cała Polska zachodnia – podsumował Bartek Dobrzyński z Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży. – Gdyby podliczyć wszystkich ludzi posługujących podczas tego spotkania, wyszłoby ok. 350 osób.
Z młodymi modlili się biskupi Stefan Regmunt i Tadeusz Lityński. Nie zabrakło świadectw, wspólnych nabożeństw i zabawy – zagrały Tymczasowa Formacja Prowizoryczna, Siewcy Lednicy oraz Vox Cordi i Mini de moll. Aż do samej nocnej Eucharystii w specjalnym namiocie trwała adoracja Najświętszego Sakramentu, można też tam było się spowiadać. - W Roku Wiary chcemy w sobie rozpalać pragnienie bycia apostołami i misjonarzami żyjącego pośród nas Zbawiciela Jezusa Chrystusa – powiedział bp Regmunt rozpoczynając Mszę św. na placu.

Zobacz także:

Zakończyło się Europejskie Forum Młodych „Rio in Częstochowa”

Ostatniego dnia Europejskiego Forum Młodych „Rio in Częstochowa”, które odbywało się w dniach 23–28 lipca przy Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie, jego uczestnicy wysłuchali... ... »

Rio in Częstochowa - dzień piąty

„Idźcie i czyńcie uczniów ze wszystkich narodów!” - pod takim hasłem przebiegał piąty dzień Europejskiego Forum Młodych 2013 „Rio in Częstochowa”, który odbywa się przy Wyższym... ... »

Napisz komentarz

Pola z * muszą być wypełnione. Email pozostanie ukryty

Chcę otrzymać mailem nowe komentarze do tego artykułu

Najnowsze komentarze

Najnowsze komentarze

Aga:
Było cudownie. Czuło się Boga wszędzie. Może po wyjściu ze szpitala nie mogłam być na całym spotkaniu Młodych ale niczego nie żałuję!!! Byłam krócej ale wiele skorzystałam. Było to coś wspaniałego. Będę o Tym pamiętać zawsze: " Chrystus nas zaprasza Przyjdźcie przyjaciele, Chrystus nas posyła bądźcie misjonarzami" . To w życiu się liczy Bóg i Jego miłość.

Młody Kościół świętuje - Rio w Krakowie rozpoczęte

Niedziela Młodych

Franciszek na Twitterze

Polecamy

Rio w Polsce

Nasze serwisy