ks. ak (KAI) / Rio de Janeiro / KAI

Brazylijska prasa z entuzjazmem o ŚDM w Krakowie

Relacje, podsumowania, komentarze z pielgrzymki papieża Franciszka na 28. Światowy Dzień Młodzieży w Rio de Janeiro dominują w dzisiejszej brazylijskiej prasie. Gazety z entuzjazmem informują, że ŚDM za trzy lata odbędzie się w Krakowie. Dziennik „O Dia” opisuje, jak po ogłoszeniu miasta, w którym biskupem był bł. Jan Paweł II młodzież wydała okrzyk radości i zaczęła skandować „Polônia”.

O. Waldemar Gonczaruk CSsR

„Módlcie się za mnie i do zobaczenia wkrótce” - to słowa papieża, cytuje dziennik „Folha de São Paulo”. "Ojciec Święty prosi młodzież, aby nie bała się służby" - pisze gazeta i dodaje "Żegnając się z Brazylią Ojciec Święty już tęskni, prosi o modlitwę przed figurką Matki Bożej z Aparecidy przypominając młodzieży, że świat potrzebuje `nowej wiosny`".
Natomiast „O Globo” podkreśla, że "papież zapalił w sercach młodzieży iskrę, którą po Mszy św. rozesłania na plaży Copacabana mają oni zanieść do swoich parafii, wspólnot, aby od nich rozpalił się ogień miłości".
„Jornal do Brasil” relacjonując Mszę św. na zakończenie Światowych Dni Młodzieży, w której uczestniczyło 3 miliony wiernych, pisze cytując Franciszka: "Wezwanie aby naśladować Chrystusa w służbie jest nakazem i rozkazem rodzącym się nie z chęci dominowania czy władzy, lecz rodzącym się z miłości”. „Jornal do Brasil” podkreśla, że Dni Młodzieży ukazały witalność Kościoła, którą młodzież ma zabrać ze sobą, aby ją przekazać w miejscach skąd przybyli do Rio de Janeiro. Gazeta podkreśla, że cztery dni spotkania ok. 3 milionów młodzieży na plaży Copacabana przebiegały w klimacie radości, zabawy, skupienia bez aktów agresywności, jakie mają często miejsce podczas karnawału.
„O Dia” zauważa, że obraz papieża Franciszka obejmującego staruszków i całującego dzieci na zawsze pozostanie w sercach Brazylijczyków. Za najważniejsze przesłanie pozostawione przez Ojca Świętego gazeta uważa upomnienie jakie skierował do polityków, aby odeszli od egoizmu i przestali używać stanowisk dla własnych interesów. Dziennik uważa, że bardziej niż wezwanie, aby nieść naukę Chrystusa w każdy zakątek świata, papież w każdym wystąpieniu wskazywał na politykę, która nie interesuje się biednymi. „O Dia” stwierdza, że "pielgrzymi zarazili mieszkańców radością i spokojem, nie patrząc na napotykane trudności, braki w organizacji, lecz ciesząc się spotkaniem z Jezusem i Papieżem".
„Biskupi nie mogą mieć psychologii księcia” - podkreśla dziennik „Jornal do Brasil” relacjonując spotkanie Franciszka z Komitetem Koordynacyjnym Episkopatu Ameryki Łacińskiej i Karaibów (CELAM). "Papież apelował o nawrócenie duszpasterskie i prosił biskupów, aby rozmawiali ze wspólnotami z prostotą i bliskością" - czytamy w gazecie.

Zobacz także:

Spotkanie z wolontariuszami

Do trwania w wielkoduszności wobec Boga i ludzi zachęcił papież wolontariuszy posługujących podczas XXVIII Światowego Dnia Młodzieży w Rio de Janeiro. ... »

Pełny sukces papieskiej pielgrzymki do Brazylii

Myślę, że jest to podróż, zakończona pełnym sukcesem i realizacją wyznaczonych celów – stwierdził w wypowiedzi dla Radia Watykańskiego jego dyrektor, a zarazem rzecznik Watykanu, ks.... ... »

Napisz komentarz

Pola z * muszą być wypełnione. Email pozostanie ukryty

Chcę otrzymać mailem nowe komentarze do tego artykułu

Najnowsze komentarze

Najnowsze komentarze

Maria:
Serdeczne podziękowania dla Księdza Infułata i całej Redakcji Niedzieli za stworzenie nam, tym, którzy zostali w kraju możliwości przeżywania tego wielkiego wydarzenia jakim są Światowe Dni Młodzieży z Papieżem Franciszkiem. Ekipie w Rio szczególne podziękowania za doskonały przekaz...niektóre materiały z iście południowoamerykańskim temperamentem...Gratuluję pomysłu i realizacji.

Program 28. ŚDM w Rio de Janeiro: 23-28 lipca

Niedziela Młodych

Franciszek na Twitterze

Polecamy

Rio w Polsce

Nasze serwisy