LED / Łagiewniki/KAI

Młodzież z Polski i zagranicy czeka na decyzję papieża o miejscu kolejnych ŚDM

„Wszyscy czekamy z wielką nadzieją na ogłoszenie miejsca kolejnych Światowych Dni Młodzieży, ufamy, że będzie to Kraków. Decyzja należy do papieża Franciszka, ale mamy dużą szansę - mówił 23 lipca biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Damian Muskus, odpowiedzialny za organizację wydarzenia „Rio w Krakowie”. 27 i 28 lipca polska młodzież zgromadzona w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach będzie duchowo łączyła się z Światowymi Dniami Młodzieży w Brazylii.

Organizatorzy Rio w Krakowie spodziewają się ok. 3 tys. młodych ludzi, swój udział zgłosiła także młodzież m.in. z Francji i Włoch. Według organizatorów w niedzielę na Mszę św. kończącą ŚDM może przybyć wielu pielgrzymów, krakowian i turystów.

„Celem naszego spotkania jest wspólne przeżywanie wiary. Chcemy młodym ludziom, którzy z różnych powodów nie mogą pojechać do Brazylii, stworzyć tutaj przestrzeń do spotkania i modlitwy” - mówił 23 lipca biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Damian Muskus, podczas konferencji prasowej w krakowskiej kurii. „Spotkanie ma na celu ewangelizację w cyberprzestrzeni, na nią zwrócił uwagę papież Benedykt XVI. On dostrzegł tutaj wielką zdolność młodzieży do poruszania się w przestrzeni cyfrowej i zaproponował, aby podjęli misję w internecie. Dziś to już się dzieje, ponieważ wielu młodych ludzi zaangażowanych w duszpasterstwa dzieli się swoją wiarą na portalach, zamieszcza linki do wartościowych tekstów, do piosenek religijnych” - podkreślił biskup odpowiedzialny za organizację Rio w Krakowie.

„Wszyscy czekamy z wielką nadzieją na ogłoszenie miejsca kolejnych Światowych Dni Młodzieży, ufamy, że będzie to Kraków. Decyzja należy do papieża Franciszka, ale mamy dużą szansę - mówił bp Muskus.
Młodzież zgromadzona w Krakowie będzie za pomocą telebimów uczestniczyć we wszystkich najważniejszych wydarzeniach w Rio de Janeiro. Podczas niedzielnej uroczystości kończącej ŚDM młodzi ludzie będą mogli wysłuchać homilii papieża Franciszka. Później zaplanowano Mszę św. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Po niej nastąpi ponowne połączenie z Rio de Janeiro, aby usłyszeć gdzie i kiedy odbędą się kolejne dni młodzieży.

W sobotę 27 lipca przed Godziną Miłosierdzia krakowskie spotkanie młodych otworzy bp Damian Muskus. Wówczas do Bazyliki Bożego Miłosierdzia zostanie wprowadzony Krzyż Młodych. Zaplanowano także nabożeństwo pokutne i konferencje oraz nocne czuwanie w łączności z młodymi zgromadzonymi na ŚDM w Rio de Janeiro. Centralnym wydarzeniem w niedzielę będzie transmitowana na żywo Eucharystia na zakończenie ŚDM w Rio. Do Mszy św. młodzież przygotuje się poprzez konferencję, którą poprowadzi bp Grzegorz Ryś, zaplanowano także otwartą dyskusję.

W czasie wydarzenia będzie też całodobowy Namiot Powołaniowy, w którym na młodych będą czekać kapłani i przedstawiciele różnych zgromadzeń zakonnych. Zaplanowano także warsztaty, koncerty oraz procesję do pobliskiego Sanktuarium bł. Jana Pawła II w Centrum „Nie lękajcie się!”.

Rio w Krakowie to inicjatywa Duszpasterstw Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej. Na czele komitetu organizacyjnego stoi bp Damian Muskus. Pomaga mu dziesięciu kapłanów.

Zobacz także:

Zakończyło się Europejskie Forum Młodych „Rio in Częstochowa”

Ostatniego dnia Europejskiego Forum Młodych „Rio in Częstochowa”, które odbywało się w dniach 23–28 lipca przy Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie, jego uczestnicy wysłuchali... ... »

Duch Święty nas orzeźwiał

Plac przy figurze Chrystusa Króla Wszechświata w Świebodzinie 27 lipca zmienił się w istną patelnię. ... »

Napisz komentarz

Pola z * muszą być wypełnione. Email pozostanie ukryty

Chcę otrzymać mailem nowe komentarze do tego artykułu

Najnowsze komentarze

  • kerovan | 195.88.115.*

    Chodzi przede wszystkim o to, żeby spotkać się wspólnie w Imię Jezusa, by On nas umocnił w wierze i byśmy dali świadectwo dla świata ;)

    2013-07-23 19:57

Najnowsze komentarze

kasia:
Fantastyczne są te relacje, dziękujemy wam!

Czego pielgrzymi w Rio potrzebują najbardziej?

Niedziela Młodych

Franciszek na Twitterze

Polecamy

Rio w Polsce

Nasze serwisy