Archiwum | O nas |
Ci, którzy zaufali Jezusowi
Mówią o nich: nieoszlifowane diamenty, perły wyciągnięte z bagna. Koty, które nie idą za stadem baranów, tylko kroczą pod prąd. Swoim talentem i pasją dla Boga gromadzą coraz więcej fanów. Uwielbiają Jezusa za pomocą rapu. »
Nowy numer

Ks. Piotr Bączek

Lepiej zapalić świecę niż przeklinać ciemność

Dlaczego nie chcesz pisać matury? – pytam jednego z moich uczniów. – Bo nie zdam – słyszę odpowiedź. – Nie zdasz, bo się nie uczysz – podejmuję temat. – Co będę się uczył, jak i tak nie zdam… – słyszę.
Z tym wspomnieniem kojarzę zdanie, które gdzieś przeczytałem: „Jeśli chcesz coś zmienić w swoim życiu, to MUSISZ coś zmienić w swoim życiu”. Nie można nauczyć się czytać, nie pochylając się nad literami. Nikt nie nauczy się języka, jeśli nie otworzy ust. Nie można wierzyć, jeśli się nie spróbuje uwierzyć.
Dziś w świecie managerów modne są sesje, różne motywacyjne sposoby, tricki, porady mające sprawić, że człowiek odnajdzie w sobie wewnętrzną siłę do podjęcia zadań. Zamiast jednolitego tekstu proponuję swoiste abecadło – może jako motywacyjną sesję?

Tramper2 - Fotolia.com

A acedia – „Choroba duszy”. Opisana już w pierwszych wiekach chrześcijaństwa przez ojców pustyni. Coś w rodzaju: kiedy się pracuje, najchętniej nic by się nie robiło, kiedy się nie pracuje, odczuwa się nudę. Jako lekarstwo na acedię mnisi w dawnych czasach uważali dbałość w wykonywaniu wszystkich czynności, osiąganą przez medytację i kontemplację.

B Batman – Nie trzeba tłumaczyć, co to za komiks czy film. To jedna z historii w rodzaju „american dream”, które mają ludziom uzmysłowić, że batmani, supermani itp. chodzą każdego dnia po ulicach. To możesz być ty – taki, zdaje się, jest przekaz filmu.

C citius altius fortius – Szybciej, wyżej, mocniej. Dewiza nowoczesnego ruchu olimpijskiego przyjęta w 1913 r. Chyba każdego porusza ktoś, kto biega na setkę poniżej 10 sekund. Dystansu tego nie przebiegnie nigdy ktoś, kto w ogóle nie biega.

D długopis – Pióro z kulkową stalówką, piszące szybkoschnącym tuszem. Kto wie, że długopis wynaleziono m.in. dlatego, że piloci nie mogli pisać klasycznym piórem ze względu na zmiany ciśnienia? Czasem ograniczenia otwierają nowe możliwości, więc warto się zmagać (porównaj: okno).

E w wyrażeniu: „eee tam” – Kto go zbyt często używa, raczej świata nie zmieni. Trudno wierzyć, że będzie przy tym zadowolony z siebie.

F Franciszek – Ten średniowieczny, z Asyżu, i ten obecny – w Watykanie. Pasjonaci pociągający innych. Jak oni to robią?

G gadające głowy – Inaczej: często krowa, która dużo muczy, daje mało mleka.

H hejter – Od angielskiego słowa „hate” – nienawidzić. Hejterzy raczej niczego dobrego nie zrobią, bardziej tłumią, niż zapalają. Warto hejt odróżnić od konstruktywnej, rzeczowej krytyki.

I Internet – Nie trzeba tłumaczyć. Dziś także tą drogą ludzie zmieniają świat, komunikując się w ramach różnych akcji i inicjatyw. Uwaga: ważne, by nie pomylić wirtualu z realem.

J Jezus Chrystus – Krótko: zapalił ogień w milionach serc. Prawdziwe Światło. Światłość prawdziwa. A do tego Droga, Prawda i Życie.

K krwiodawstwo – Akcja społeczna, w której zdrowi oddają krew dla chorych. Umożliwiło ją odkrycie w 1900 r. grup krwi i rozwiązanie problemu z jej krzepliwością w 1914. Po raz pierwszy krew oddało czerech ochotników w Londynie.

L lęki – Czasem zwane także kompleksami. Sprawiają, że nie zapalamy świecy, choć leży to w naszej mocy. Cervantes (ten od Don Kichota) stwierdził, że najgroźniejsi wrogowie, z którymi musimy walczyć, są w nas.

Ł łaska – Dar Boga, który wielu pomógł rozświetlić ciemności. W sobie i w świecie.

M marzenia – Warto je mieć. Ale ważniejsze jest to, czy robimy coś, by je realizować.

N narkotyk – Substancja psychodeliczna, uzależniająca. W kontekście tematu można powiedzieć, że to fałszywa obietnica światła. Taki „błysk za darmo”, który nie oświetla rzeczywistości. Po nim zawsze wraca ciemność. Jeszcze gorsza niż ta, przed którą chciało się uciec.

O okno – Mówi się, że jak nie drzwiami, to oknem, co oznacza: trzeba szukać innego rozwiązania. Ks. Jan Twardowski napisał: „nie ma na Ziemi sytuacji bez wyjścia. Kiedy Bóg drzwi zamyka... to otwiera okno”.

P przepowiednia samospełniająca się – Negatywne myślenie o sobie, o możliwości zmiany na lepsze, może sprawić, że sami zaczniemy taki „zły scenariusz” odświadomie realizować.

R realizm – „Bądźcie realistami. Dokonajcie niemożliwego”. Jedno z haseł rewolucji młodzieży studenckiej w Paryżu w 1968 r., protestującej przeciw wielkim wydatkom na zbrojenia, a zbyt małym np. na naukę. Dwadzieścia lat wcześniej pierwszy premier Izraela powiedział: „Kto nie wierzy w cuda, nie jest realistą”. Hasło warte rozwagi.

S Spartakus – Przywódca legendarnego powstania niewolników wznieconego w 71 r. przed Chrystusem. Idea wolności zapalona przez jednego człowieka w sercach tysięcy niewolników. Ten typ funkcjonuje z powodzeniem w kinie, zobacz: „Braveheart”, „Tańczący z wilkami”.

T Teresa – Imię zakonne Matki Teresy od Dzieciątka Jezus (Matka Teresa z Kalkuty), błogosławiona Kościoła katolickiego. W Indiach nazywana żyjącą świętą, świętą rynsztoków. Założyła ośrodek dla trędowatych w Kalkucie i pierwszy ośrodek dla cierpiących na AIDS w USA. Laureatka Nagrody Nobla. Postać tłumaczy się sama.

U Uniwersytet Trzeciego Wieku – Dla ludzi starszych, którzy chcą się jeszcze czegoś nauczyć – szacunek dla nich. Dla młodych temat odległy. Zamiast narzekać na starość, warto wycisnąć z życia jeszcze więcej.

W godzina „W”, czyli 1 sierpnia 1944 r. – Rozpoczęcie Powstania Warszawskiego. Wtedy wielu ludzi, także młodych, pokazało, że wolą zapalić świecę wolności niż przeklinać ciemność niewoli. Dzięki takim bohaterom możemy być dumni, że jesteśmy Polakami.

X prefiks – dodawany na oznaczenie, że coś jest ekstremalne. Całego życia nie przejedziesz na extremum, na wysokim „c”. Trwałe zmiany wymagają codziennej, systematycznej pracy. Zbyt dużo „extreme” może zaowocować acedią.

Z Ziemia Obiecana – Miejsce, do którego dotarł Abraham. Do ruszenia się z miejsca wezwał go Bóg. W jakimś sensie każdy jest tak wezwany przez Boga, bo dla każdego Bóg przygotował Ziemię Obiecaną. Trzeba iść, nawet jeśli nogi bolą.

Napisz komentarz

Pola z * muszą być wypełnione. Email pozostanie ukryty

Chcę otrzymać mailem nowe komentarze do tego artykułu

Najnowsze komentarze

Najnowsze komentarze

DialogSercaMiłości:
Lenistwo i zaniedbanie to nasze ciągłe problemy, wraz z nadmiernym interesowaniem się wiadomościami ze świata, a szczególnie sensacjami. Nie zaniedbujmy naszych bliskich i otaczającej - bezpośrednio -rzeczywistości. Dbajmy o swoją pracę, powierzone zadania, ludzi, którą mamy wykonywać najlepiej, a nie interesujmy się pracą innych.

Sposób na czyściec
[Z s. Marie-Blandine Direz rozmawia Joanna Szubstarska]

Patronat

Nasze serwisy