Archiwum | O nas |
Powiedzmy wszystkin o dobrych kapłanach
Łukasz Czechyra, młody wideobloger z Poznania, zamieścił na YouTube i w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram) film pt. „Tylko powiedz wszystkim”, w którym apeluje, by brać w obronę dobrych księży »
Nowy numer

Katarzyna Krawcewicz

Zainwestuj w siebie

Chrystusa można głosić wszędzie, również w mediach. Dobrze jest oczywiście robić to profesjonalnie. I po to właśnie jest Młodzieżowa Akademia Dziennikarstwa

wellphoto/fotolia.com

Młodzieżowa Akademia Dziennikarstwa to wspólny projekt Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Biura Prasowego Konferencji Episkopatu Polski. Pomysł został już zrealizowany w kilku miejscach, m.in. w Łodzi, Poznaniu, Szczecinie czy w Rzeszowie. – Teraz przyszedł czas na Zieloną Górę. Na warsztaty może się zapisać każdy chętny w wieku od 14 do 35 lat. Młodzieżowa Akademia Dziennikarstwa jest dla wszystkich, którzy chcą się dzielić dobrem w sieci i nie tylko tam. Nasza dewiza to: „Łączyć, aby się dzielić”. Pod tym hasłem są realizowane różne projekty na terenie całego kraju – mówi Łukasz Brodzik z KSM. – Celem warsztatów jest zachęcenie młodzieży do aktywności medialnej i do aktywności w sieci, ale też pomoc w zakresie podstawowych umiejętności dziennikarskich. W końcu nie wszyscy, którzy piszą czy chcą pisać, od razu wiedzą, jak to zrobić, żeby inni chcieli ich czytać.

Gazetka, Facebook, Twitter

Warsztaty, w których wezmą udział ks. dr Paweł Rytel-Andrianik – rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ks. Zbigniew Kucharski – asystent generalny KSM oraz lubuscy dziennikarze, odbędą się w dwóch terminach: 8 października i 5 listopada, w godz. od 11 do 16, w Zielonej Górze, w Sali Sesyjnej Ratusza (ul. Stary Rynek 1). Zgłaszać można się w Biurze KSM od poniedziałku do piątku w godz. 8-16, mailowo: ksmzg@zg.ksm.org.pl lub telefonicznie: 68 453 92 73. Dzięki pomocy finansowej Miasta Zielona Góra udział w warsztatach jest bezpłatny. Warto, żeby uczestnicy zabrali ze sobą aparat fotograficzny lub telefon z możliwością robienia zdjęć.

Część warsztatów dotyczyć będzie słowa pisanego – prowadzący pokażą, jak wygląda zbieranie materiału, a później opracowywanie go i tworzenie artykułu. Przedstawiane będą teksty różnego rodzaju, zarówno te nadające się do lokalnej bądź parafialnej gazetki, jak i takie, które można umieścić na stronie internetowej, na Facebooku lub Twitterze. Będzie też mowa o tym, w jaki sposób zrobić zdjęcie ilustrujące artykuł. Podczas zajęć zostaną również przedstawione podstawowe zasady nagrywania materiałów filmowych telefonem bądź aparatem. Warsztaty zakończą się samodzielnym opracowaniem materiału filmowego podsumowującego zajęcia.

Świetna inwestycja

– Zależy nam na tym, żeby młodzież podnosiła swoje umiejętności i stawała się aktywnym głosicielem Chrystusa we współczesnym świecie za pomocą współczesnych form komunikacji – podkreśla Łukasz Brodzik. – Proszę szczególnie księży, żeby zachęcili swoich młodych parafian do udziału, a może nawet przywieźli ich do Zielonej Góry. To tylko kilka godzin w jedną sobotę, a może to zaowocować np. tym, że młodzież zaangażuje się w tworzenie parafialnej gazety czy strony internetowej. Wiele takich parafialnych stron funkcjonuje słabo, są rzadko uaktualniane, bo nie ma komu tego robić. Dlatego warto zainwestować w młodzież, bo wielu tym ludziom naprawdę można zaufać. Na własne oczy widzę to w mojej parafii pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze. Tutaj ksiądz zaufał młodzieży i zachęcił ją do włączenia się w tworzenie parafialnej gazety „Zbawiciel”. Ta współpraca trwa już kilka lat. Podobnie było na przykład w Nowogrodzie Bobrzańskim czy w Kargowej, więc jest to jak najbardziej do zrealizowania. Dlatego polecam księżom nasze warsztaty, bo to może być świetna inwestycja w medialną przyszłość parafii – kończy Brodzik.

Zajęcia z mistrzem

Młodzieżowa Akademia Dziennikarstwa to nie jedyny projekt zielonogórskiego KSM na najbliższy czas. W październiku i listopadzie również w Zielonej Górze odbędą się warsztaty fotograficzne, które poprowadzi artysta fotografik Bogusław Świtała. – Po krótkiej prelekcji p. Bogusław będzie chodził z młodzieżą po mieście i pokazywał, jak się zabrać do fotografii artystycznej. Tematem będzie architektura miejska – m.in. detal, pejzaż, budowle sakralne. Bogusław Świtała umie wydobyć na swoich zdjęciach to, czego nie widać na co dzień – mówi Łukasz. – Żeby wziąć udział w tych warsztatach, wystarczy mieć ze sobą jakikolwiek aparat cyfrowy. Nie musi być to sprzęt wysokiej klasy, może być nawet zwykła kompaktówka.

Warsztaty fotograficzne również odbędą się w dwóch terminach: 29 października i 5 listopada, w godz. od 9 do 16. Zajęcia będą już bardziej kameralne, każde dla ok. 15 uczestników. Warsztaty są bezpłatne.

– Celem warsztatów jest nauka fotografii artystycznej, ale to również może się przydać np. do tworzenia galerii na stronie parafialnej. Ciekawe mogłoby być np. sfotografowanie kościoła parafialnego jako całości i poszczególnych elementów, w różnych porach dnia, przy różnej pogodzie. Tego też będzie uczył p. Bogusław na zajęciach, które odbędą się bez względu na aurę – bo w każdych warunkach można spróbować zrobić dobre zdjęcie – tłumaczy Łukasz. – Prace wykonane przez uczestników wezmą potem udział w konkursie i znajdą się na wystawie.

Zapisy na warsztaty fotograficzne są identyczne jak na Młodzieżową Akademię Dziennikarstwa.

* * *

Zdobyliście już pierwsze szlify dziennikarskie?
Wiecie, jak poruszać się w świecie mediów?
Zaangażujcie się w media katolickie.
To dla was jesteśmy. Dla was wydajemy czasopisma i tworzymy strony internetowe.
A jako dodatek dla młodych do „Niedzieli” zapraszamy was do współpracy! Piszcie do Niedzieli Młodych!
Proponujcie swoje materiały! Pokażcie, czym żyjecie!
Propozycje przesyłajcie pod adresem: mlodzi@niedziela.pl

Napisz komentarz

Pola z * muszą być wypełnione. Email pozostanie ukryty

Chcę otrzymać mailem nowe komentarze do tego artykułu

Najnowsze komentarze

Najnowsze komentarze

Klaudia:
Dziękuję bracie Łukaszu! Drzwi do mojego serca są jeszcze zamknięte, ale dzięki twoim słowom zerwałam zamki i z dnia na dzień coraz mniej boję się być sobą.

Obudź się! Możesz więcej!
[Z o. Łukaszem Buksą OFM rozmawia Agnieszka Konik-Korn]

Patronat

Nasze serwisy