Archiwum | O nas |
Wolność każdego
W tym roku nasza Ojczyzna obchodzi setną rocznicę odzyskania niepodległości. Z tej okazji są organizowane liczne imprezy upamiętniające to wydarzenie. Ale warto zapytać siebie, czy jako obywatele wolnego kraju jesteśmy wolni. Myślę tutaj o wolności każdego z nas »
Nowy numer

Małgorzata Cichoń

Jakie męstwo wybierasz?

Czy zdarzyło ci się, że – choć miałeś inne zdanie niż cała grupa – zdobyłeś się na odwagę i je wyraziłeś? Licząc się z poczuciem osamotnienia, wybrałeś szczerość i prawdę? A może zaangażowałeś się w coś wartościowego i wytrwałeś w tym do końca, mimo przeszkód?

Małgorzata Cichoń

To znaczy, że wiesz, co to męstwo. O tym darze Ducha Świętego można było posłuchać w lutym w krakowskim sanktuarium Bożego Miłosierdzia, w ramach rekolekcyjnego cyklu po ŚDM-ie „Ogień dla nas i całego świata”.

Z Wojtyłą Azji...

Gościem specjalnym wydarzenia był filipiński kardynał Luis Antonio G. Tagle, arcybiskup Manili, znany z pogodnego usposobienia, pracy na rzecz Caritas Internationalis, bliski współpracownik papieża Franciszka, przez niektórych nazywany nawet „Wojtyłą Azji”. – Byłam ciekawa tego człowieka – mówi Magda. – Wydał mi się osobą autentyczną, a właśnie autentyzm i prawda to coś, co ostatnio jest w moim życiu „na tapecie”. Zainspirowały mnie jego słowa o tym, gdzie szukać świadków męstwa i czym, w kontekście męstwa, jest męczeństwo.

– Chciałem zostać lekarzem, ale w moim życiu pojawiły się takie osoby i wydarzenia, że zostałem „ogłupiony”, bo nie wiedziałem nawet, że zdaję do seminarium. Oblałem egzamin, bo wcale nie chciałem być klerykiem. Przyjęto mnie na próbę, na 6 miesięcy, a potem okazało się, że z tej grupy tylko mnie wyświęcono. Następnie zostałem biskupem i kardynałem. Dla mnie to jest jak wielki żart – mówił kard. Tagle, zapytany przez młodych o osobiste doświadczenie Trzeciej Osoby Boskiej. – Duch Święty w moim doświadczeniu to Ktoś, kto może doprowadzić cię do łez, a także pokazać ci, jak cieszyć się życiowym żartem. Mam nadzieję, że jestem, kim jestem, właśnie dzięki Duchowi Świętemu – przyznał ze śmiechem gość z Filipin.

...o ukrytych wzorach

– Z kogo młodzi powinni czerpać inspirację, by rozwijać w sobie dar męstwa? – pytali prowadzący spotkanie. – Zaprosiłbym młodych ludzi do przyjrzenia się prostym, pokornym, ukrytym wzorom męstwa w naszym świecie – zaskoczył zebranych kardynał. Przytoczył osobistą historię: – Dla mnie wzorem męstwa są moi rodzicie. Byli młodymi ludźmi podczas II wojny światowej. Mój tata był świadkiem śmierci swojego ojca. Tata ma obecnie 87 lat i do tej pory w jego ciele są szczątki kul, które trafiły w jego ojca. Z kolei rodzina mamy musiała żyć w ukryciu, zmieniać miejsce zamieszkania. Wtedy nie było psychologów, doradców. A do dzisiaj ci krewni pozostali bardzo dobrymi osobami, z całą nadzieją, wiarą. Przykładem ich odwagi jest ten zegarek – duchowny wyciągnął rękę. – To był prezent na zakończenie szkoły średniej. Wiem, że moi rodzicie odkładali co miesiąc część swojej pensji, żeby mi go kupić. Nawet jeśli dziś jest dostępnych wiele nowych modeli, ten jest dla mnie najlepszy! – uśmiechnął się Filipińczyk.

Uczulił, jak ważne jest, byśmy każdego dnia świadczyli o Jezusie Chrystusie tam, gdzie jesteśmy. – Jeśli młody człowiek żyje w zaangażowaniu, w szczerości – to jest jego męstwo i ...męczeństwo. Zachęcił też: – Radujcie się odkrywaniem, jak Bóg prowadzi was do wiary, miłości i nadziei, do życia w Nim! Zadał nam zadanie domowe: – Zaobserwuj, jakiego rodzaju męstwa uczy nas świat. Czy tego samego męstwa, które pokazał Jezus? Który typ męstwa wybierasz?

* * *

Kolejne odsłony rekolekcji:
11 marca, 8 kwietnia i 13 maja. Początek o godz. 16.30. Jeśli nie możesz być osobiście w Krakowie, śledź wydarzenie on-line.
Link znajdziesz na: www.krakow2016.com .
Możesz również obejrzeć poprzednie spotkania, które prowadzili: bp Edward Dajczak, bp Grzegorz Ryś oraz bracia z Taizé: Marek i John.

Napisz komentarz

Pola z * muszą być wypełnione. Email pozostanie ukryty

Chcę otrzymać mailem nowe komentarze do tego artykułu

Najnowsze komentarze

Najnowsze komentarze

DialogSercaMiłości:
Lenistwo i zaniedbanie to nasze ciągłe problemy, wraz z nadmiernym interesowaniem się wiadomościami ze świata, a szczególnie sensacjami. Nie zaniedbujmy naszych bliskich i otaczającej - bezpośrednio -rzeczywistości. Dbajmy o swoją pracę, powierzone zadania, ludzi, którą mamy wykonywać najlepiej, a nie interesujmy się pracą innych.

Sposób na czyściec
[Z s. Marie-Blandine Direz rozmawia Joanna Szubstarska]

Powołania Oblaci

Chrystus w mieście

Klinika Czystych Serc

Patronat

Nasze serwisy