Archiwum | O nas |
Ile kilometrów ma Miłosierdzie?
Mają ambicję stać się największą kampanią filantropijną w Polsce, a za kilka lat dotrzeć na wszystkie kontynenty, do tysiąca miast na całym świecie.
Na razie w ramach kampanii udało się zebrać ponad 4,5 mln zł i zrealizować 185 projektów. „Kilometry Dobra” »
Nowy numer

Kalina Kreczko

Podaruj bratu ze Wschodu bilet na ŚDM

Światowe Dni Młodzieży 2016 zbliżają się wielkimi krokami. Krakowskie przygotowania ruszyły pełną parą. Na łamach „Niedzieli Młodych” będziemy na bieżąco informować o wszystkim, co się będzie działo. Zaprosimy Was do wzięcia udziału zarówno w dużych akcjach, modlitwach i postach za ŚDM, jak również do Waszej obecności w sieci.
Na początek – wspieramy młodych zza naszej wschodniej granicy i zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie na FB.

Kalina Kreczko
Nauczyciel języka włoskiego na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II, należy do Wspólnoty Chrystus w Starym Mieście

W czasie wakacji wielu z nas pielgrzymowało lub uczestniczyło w różnego rodzaju rekolekcjach. Bo ćwiczenia duchowne nie są zarezerwowane tylko na czas przedświąteczny. Podobnie modlitwa, post i jałmużna – trzy konkretne tezy na egzamin z bezinteresownej miłości.

Na „Przeprośnej Górce”, przed wejściem pielgrzymki krakowskiej na Jasną Górę, bp Grzegorz Ryś zachęcał: „W czasie tego pielgrzymowania dużośmy się wymodlili. Z postem, to już każdy wie, jak było: co tam jadł i ile. Została nam sprawa jałmużny. Teraz jest ten moment. Mamy okazję wesprzeć Światowe Dni Młodzieży. Nasze Dni Młodzieży”. Skoro „nasze”, to i w wymiarze finansowym jesteśmy za nie odpowiedzialni.

Z krain wschodnich

Jedną z form takiej jałmużny może być wsparcie akcji „Bilet dla Brata”. Chodzi o młode dziewczyny i chłopaków ze Wschodu, zamieszkujących kraje takie jak: Białoruś, Ukraina, Litwa, Rosja, Mołdawia i jeszcze dalej: Gruzja, Armenia, Azerbejdżan, Kazachstan, Turkmenistan, Uzbekistan, Tadżykistan, aż do Kirgistanu.

Brzmi nieznajomo? Jakie masz pierwsze skojarzenia z tymi krajami? Weźmy taki Kazachstan. Bieda? Kożuchy i futrzane czapy, bo w zimie w niektórych regionach dochodzi do -50 stopni C? Ale czy wiesz, że latem słupek rtęci też często pokazuje tam 50, z tym że na plusie? Otwórzmy atlas albo chociaż internetową mapę i wikipedię – przecież to ciekawe, że mamy Braci i Siostry w tak różnych zakątkach świata! Dowiedzmy się o nich czegoś więcej! Oni też by chcieli przyjechać na ŚDM do Krakowa. Tylko najczęściej – nie mają za co.

Stąd inicjatywa „BdB” – fundusz, na który Krajowe Biuro Organizacyjne ŚDM zbiera ofiary, jakie w całości przeznaczy na dofinansowanie pielgrzymom ze wschodniej Europy uczestnictwa w ŚDM.

Ile dać?

Bp Ryś zachęcał z dobrotliwym uśmiechem: „Ci, którzy mnie znają, wiedzą już, o ile poproszę. Jest taka stara zasada, że daje się ¼ z tego, co się ma w kieszeni. Niech teraz każdy sobie przypomni, ile ma w portfelu, i podzieli na 4. Tyle wrzucamy. Ja sobie już przygotowałem. Jałmużnę trzeba poczuć, ma nawet zaboleć. To nie mogą być ciążące nam miedziaki”.

Pożytek potrójny

Po pierwsze: na „nasze” ŚDM przyjadą młodzi ze Wschodu, będziemy razem uwielbiać Boga, wymieniać się doświadczeniami. Poopowiadają, jak tam się im żyje jako wierzącym w Chrystusa, może się zaprzyjaźnimy, a na pewno ubogacimy – jak podczas każdego spotkania człowieka z człowiekiem.

Po wtóre: „Woda gasi płonący ogień, a jałmużna gładzi grzechy” (Syr 3, 30). To korzyść bezpośrednia dla naszej duszy. Nieprzeliczalna na żadną walutę. Wpisuje się w temat tegorocznego Dnia Młodzieży: „Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie” (Mt 5, 3).

Po trzecie: „włączając się, nawet pozornie drobnym gestem, w nasz projekt – mówi jego kierownik, Dorota Abdelmoula – każdy staje się współorganizatorem ŚDM. Ze Wschodu płynie wiele głosów wdzięczności – pisali do nas np. misjonarze z Syberii, którzy o akcji dowiedzieli się z internetu”.

To co, ile masz w portfelu?

Wachlarz możliwości

Ofiary można składać w różnych formach: przelewem – „Bilet jednorazowy” (np. owa „¼” portfela), „rodzinny” (zrzutka familijna), „okresowy” (na raty), „jubileuszowy” (gdy masz np. urodziny) czy wreszcie „Zakochany bilet” (zamiast kwiatów na ślub), a także przez zakup cegiełek w postaci ciekawych gadżetów.

Szczegóły na stronie: www.biletdlabrata.pl.

NUMER KONTA
Krajowe Biuro
Organizacyjne ŚDM
Bank Zachodni WBK,
2 Oddział w Siedlcach
51 1500 1663 1216 6009 9321 0000

Napisz komentarz

Pola z * muszą być wypełnione. Email pozostanie ukryty

Chcę otrzymać mailem nowe komentarze do tego artykułu

Najnowsze komentarze

Najnowsze komentarze

DialogSercaMiłości:
Lenistwo i zaniedbanie to nasze ciągłe problemy, wraz z nadmiernym interesowaniem się wiadomościami ze świata, a szczególnie sensacjami. Nie zaniedbujmy naszych bliskich i otaczającej - bezpośrednio -rzeczywistości. Dbajmy o swoją pracę, powierzone zadania, ludzi, którą mamy wykonywać najlepiej, a nie interesujmy się pracą innych.

Sposób na czyściec
[Z s. Marie-Blandine Direz rozmawia Joanna Szubstarska]

Patronat

Nasze serwisy