Archiwum | O nas |
Zacząć z rozmachem
34. edycja Vincentiany – jednego z najsłynniejszych i najbardziej lubianych przeglądów piosenek religijnych w Polsce – rusza 1 lipca. Zgłoszenia już trwają »
Nowy numer

Karolina Mysłek

Spotkanie Taizé. Przystanek Praga

Kiedy trzymacie w ręku ten numer „Niedzieli”, wiele osób albo szykuje się do wyjazdu na Europejskie Spotkanie Młodych do Pragi, albo już tam jest. I przekonują, że niezależnie od pochodzenia, języka i odłamu chrześcijaństwa – możliwa jest wspólna modlitwa i wspólna zabawa

Marcin Mysłek

Taizé – Pielgrzymka Zaufania przez Ziemię

Czyli spotkanie kilkudziesięciu tysięcy młodych na przełomie starego i nowego roku w jednym z europejskich miast. Spotkanie katolików, protestantów i prawosławnych w jednym Duchu. Pierwsze miało miejsce w Paryżu w 1978 r.

Program co roku jest stały – modlitwa, wspólny śpiew, wspólne rozważanie Ewangelii, dzielenie uczestników spotkania w małych grupach w obrębie parafii, zajęcia warsztatowe. I sylwester ze Świętem Narodów, modlitwą i fajerwerkami.

Spotkania Taizé zmuszają wielu do postawienia sobie pytania o to, kim w ich życiu jest Chrystus, co jest celem ich osobistego pielgrzymowania po ziemi. Obalają oni też funkcjonujące często stereotypy, które powodują negatywne nastawienie do siebie poszczególnych narodowości.

Taizé – kanony

Czyli nieodłączny element wspólnej modlitwy w duchu Taizé. To wyjście naprzeciw wielojęzyczności pielgrzymów przybywających do Taizé lub na europejskie spotkania młodych. To umożliwienie każdemu świadomego uczestnictwa w modlitwie, w medytacji.

Charakterystyczną cechą tych śpiewów jest prosty, najczęściej jednozdaniowy tekst. Często jest on cytatem z Biblii lub tradycji Kościołów. Niewielki rozmiar tekstu sprawia, że pomimo użycia różnych języków łatwo go zapamiętać, a melodia zaprasza do refleksji i wewnętrznego wyciszenia.

Taizé – 29.12.2014 – 2.01.2015 – Praga

Czyli miasto tysiąca wież i dzwonnic, w samym sercu Europy, które łączy narody i osoby o różnych poglądach, włączając je do swojego bogactwa kulturowego i dziedzictwa duchowego. Jedno z najbardziej atrakcyjnych miast Europy z ponad 20 muzeami i prawie 100 galeriami.

Most Karola – najsłynniejszy symbol Pragi łączący Małą Stranę i Stare Miasto, Stare Miasto z bajkowym kościołem Tyńskim, ratuszem z zegarem Orłojem, Hradczany z Zamkiem Królewskim, Mała Strana z uroczymi kamienicami, cudnymi ogrodami i kościołem św. Mikołaja, który upodobał sobie Mozart. I obowiązkowe spotkanie z Praskim Jezulatkiem w Kościele Panny Maryi Zwycięskiej na Małej Stranie, w najsłynniejszym sanktuarium Dzieciątka Jezus na świecie.

Taizé – czyli:

• dołączenie do młodych ludzi z całej Europy w poszukiwaniu głębszej wiary,

• doświadczenie życia młodego Kościoła chrześcijańskiego,

• poznanie młodych z całej Europy,

• zaczerpnięcie z gościnności rodzin Pragi i okolic,

• spotkanie z ludźmi, którzy są wierni Ewangelii w każdej sytuacji.

Napisz komentarz

Pola z * muszą być wypełnione. Email pozostanie ukryty

Chcę otrzymać mailem nowe komentarze do tego artykułu

Najnowsze komentarze

Najnowsze komentarze

DialogSercaMiłości:
Lenistwo i zaniedbanie to nasze ciągłe problemy, wraz z nadmiernym interesowaniem się wiadomościami ze świata, a szczególnie sensacjami. Nie zaniedbujmy naszych bliskich i otaczającej - bezpośrednio -rzeczywistości. Dbajmy o swoją pracę, powierzone zadania, ludzi, którą mamy wykonywać najlepiej, a nie interesujmy się pracą innych.

Sposób na czyściec
[Z s. Marie-Blandine Direz rozmawia Joanna Szubstarska]

Patronat

Nasze serwisy