Archiwum | O nas |
Nie rozejdzie się z dymem
Czy konsumenci e-papierosów mogą być spokojni o swoje zdrowie? Czy faktycznie elektroniczny papieros nie szkodzi zdrowiu jak tradycyjna bibułkowa rurka wypełniona nikotyną? Postanowiłam to sprawdzić »
Nowy numer

Z Katarzyną Kucik rozmawia Agnieszka Konik-Korn

Tu rodzą się pasje

Wszyscy, którzy pragną zaangażować się w wolontariat podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r., mogą rejestrować się na oficjalnej stronie ŚDM: krakow2016.com. O przygotowaniu wolontariuszy do przyszłorocznego spotkania młodych z Ojcem Świętym, z Katarzyną Kucik, koordynatorką Departamentu Wolontariatu ŚDM, rozmawia Agnieszka Konik-Korn

Ewa Korbut

AGNIESZKA KONIK-KORN: – Na czym polega działalność Departamentu Wolontariatu?

KATARZYNA KUCIK: – Departament Wolontariatu zajmuje się szkoleniem, rekrutacją i przygotowaniem do pracy wszystkich wolontariuszy, którzy będą posługiwać podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w lipcu 2016 r. W ramach Departamentu powstał także projekt Wolontariat PLUS, w którym wolontariusze szkoleni są z umiejętności zarządzania projektami, a także w zakresie dobrej organizacji własnej pracy. Projekt ten docelowo obejmie ok. 500 młodych ludzi, tzw. kluczowych liderów, którzy będą przygotowywać kolejnych wolontariuszy.

– Czy wiadomo już ilu wolontariuszy przyjedzie do Krakowa za rok?

– Mamy szacunki, że wszystkich wolontariuszy będzie ok. 25 tys., z czego ok. 3 tys. z zagranicy.

– Jakie cechy powinien mieć wolontariusz?

– Powinien mieć nie tylko zdolności liderskie, ale i pewne doświadczenie wolontariatu, np. przy organizacji poprzednich spotkań Ojca Świętego z młodzieżą w innych krajach lub poprzez pracę w organizacjach pozarządowych. Wolontariusz, który chce pełnić posługę podczas ŚDM 2016, powinien też do końca czerwca 2016 r. osiągnąć pełnoletniość. Mile widziana jest również znajomość języków obcych i komunikatywność, a nade wszystko wola służby Panu Bogu poprzez służbę człowiekowi. Podstawową jednostką, w której będą służyć wolontariusze, jest parafia. To tu jest miejsce do głównego zaangażowania młodzieży. Każda parafia stanowi mocne i bardzo ważne zaplecze Komitetu Organizacyjnego ŚDM.

– Jak odbywa się rejestracja na wolontariat?

– Rekrutacja rozpoczęła się już w lipcu br. i obejmuje osoby ze wszystkich diecezji w Polsce oraz wolontariuszy międzynarodowych. Chętnych zapraszamy do zarejestrowania się przez oficjalną stronę internetową: krakow2016.com. Jeśli ktoś zainteresowany jest zaangażowaniem się już teraz, na czas przygotowań – może skontaktować się bezpośrednio z sekcją wolontariatu (wolontariat@krakow2016.com).

– Do tematu wolontariatu podczas Światowych Dni Młodzieży podchodzicie priorytetowo. Dlaczego?

– Chciałabym, aby ŚDM odczarowały pojęcie wolontariatu w Polsce. Bardzo podoba mi się brytyjskie czy amerykańskie podejście. Tam wolontariat jest traktowany bardzo poważnie, młodzi często podchodzą do idei wolontariatu jako spłacenia długu wobec poprzednich pokoleń. Również pracodawcy odbierają takie zaangażowanie bardzo pozytywnie. W Polsce wolontariat nadal nie jest doceniany, łączy się go też często z uzyskaniem dodatkowych punktów do indeksu. Są i tacy, którzy sami nigdy nie angażowali się w taki sposób i w zetknięciu z wolontariuszami, negują ich działania, twierdząc, że ci nie mają czego zrobić z wolnym czasem. To bardzo bolesne i nieprawdziwe. Uderza to w ideę wolontariatu i osłabia jego znaczenie. W wolontariacie nie chodzi o chwilowość, ale o podjęcie odpowiedzialności za konkretne sprawy i osoby, często o nawiązanie i pielęgnowanie relacji. Wolontariat to miejsce, gdzie rodzą się przyszłe pasje, które będą owocować i w życiu osobistym, i w pracy. Dlatego warto się zaangażować. A początkiem tego zaangażowania może być właśnie wolontariat podczas Światowych Dni Młodzieży.

Więcej informacji na stronie: krakow2016.com

Napisz komentarz

Pola z * muszą być wypełnione. Email pozostanie ukryty

Chcę otrzymać mailem nowe komentarze do tego artykułu

Najnowsze komentarze

Najnowsze komentarze

Cordemeo:
Kiedy można spodziewać się wyników? ;)

Konkurs Fotograficzny „Niedzieli” - DEKALOG
[]

Patronat

Nasze serwisy