Ekologia

Lubisz ogniska? Pożary też je bardzo lubią!

Ogień to żywioł, z którym my – młodzi – mamy często do czynienia. Czy zdajemy sobie sprawę z tego, jak wielkie ryzyko niesie ze sobą lekkomyślne podchodzenie do tego tematu?

Jest taki punkt na mapie Krakowa, który w szczególny sposób przypomina nam o sile i potędze ognia, ale też o ogromnym znaczeniu wiary w walce z żywiołem. Na krakowskim Starym Kleparzu, nieopodal placu Jana Matejki, stoi kościół św. Floriana, patrona tych, którzy na co dzień zmagają się z ogniem – strażaków i hutników.

Miejsce to jest szczególne – według legendy, zatrzymał się tu powóz wiozący relikwie świętego sprowadzone do Polski przez księcia Kazimierza Sprawiedliwego. Na Starym Kleparzu powstał też kościół pod wezwaniem tego świętego męczennika i do dziś przechowywane są w nim jego relikwie.

W Krakowie kult świętego ma szczególny wymiar od momentu, kiedy przed ponad 500 laty na Kleparzu wybuchł pożar, który strawił większość tamtejszych zabudowań. Jedyną większą budowlą, której nie dotknął niszczycielski żywioł, pozostała właśnie wspomniana świątynia – dziś bazylika.

Pamiętajmy o poświęceniu strażaków szczególnie w wakacje, bo nasza niefrasobliwość to dla nich często ryzyko utraty życia i zdrowia. Pożary, wichury, powodzie, ale też wypadki samochodowe i zatonięcia w wakacje zdarzają się szczególnie często i zawsze na pierwszej linii walki z katastrofą stają oni – rycerze św. Floriana.

Igranie z ogniem przynosi złowieszcze skutki dla naszej planety. Bezpośrednie skutki pożarów to m.in.: zniszczenie roślin, śmierć organizmów glebowych, zwierząt czy zniszczenie ich siedlisk.

Wrzesień to czas częstych ognisk, z czym wiąże się, rzecz jasna, ryzyko pożarów. W jaki sposób bezpiecznie obchodzić się z ogniem? Zawsze po zakończeniu ogniska i wypaleniu się drewna musimy zasypać ziemią lub zalać wodą zarzewie i upewnić się, że uległo ono całkowitemu zagaszeniu.

Ogień to cenny dar. W niekontrolowany i lekkomyślny sposób może jednak się stać przyczyną wielkiej ekologicznej tragedii. Miejmy to zawsze na uwadze, zwłaszcza podczas dobrej zabawy ze znajomymi przy blasku ogniska.

Piotr Filipczyk

Niedziela Młodych 5/2021

Miesięcznik [7/2021]

Jezus kołem ratunkowym

Grudzień to czas podsumowań. Święta, koniec roku zawsze skłaniają do przemyśleń. Ale to także idealny czas na nowy początek. Przecież coś się kończy, a coś innego się zaczyna, prawda?

Czytaj PDF
Polecamy

Selfie smartfonem Boga

Smartfon jest pod ręką, w każdej chwili możesz zrobić sobie selfie – aby znów zobaczyć siebie. Ale czy to, co zobaczysz na wyświetlaczu, będzie prawdą o tobie?

Zobacz